ارمانگرایان

یک سایت سیستم وبلاگدهی تاپس بلاگ – ساخت وبلاگ رایگان دیگر

گت بلاگز دسته‌بندی نشده پنج مرحله اصلی برای ساخت موفق برنامه های موبایل

 

پنج مرحله اصلی برای ساخت موفق برنامه های موبایل

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.رسیدگی به طرح برای موفقیت در محیط رقابتی

 

 

فهرست مطالب

مقدمه……………………………………………………………………………………………………..3

استراتژی ………………………………………………………………………………………………..4

طراحی …………………………………………………………………………………………………..5

توسعه ……………………………………………………………………………………………………6

بازاریابی ………………………………………………………………………………………………..7

رسیدگی …………………………………………………………………………………………………8

نتیجه گیری ……………………………………………………………………………………………..8

درباره newrelic……………………………………………………………………………………….8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بازار موبایل بسیار داغ است ، گارتنر(Gartner) پیش بینی کرده تا سال 2016 درآمد حاصل از دانلود  310 میلیارد برنامه به ارزش برابر با 74 میلیارد دلار خواهد بود : با عرضه حدود دو میلیون برنامه رقابت برای مشهور ماندن شدت یافته است .در فروشگاه برنامه اپل بالغ بر 900 هزار برنامه وجود دارد که با 750 هزار برنامه برای گوگل پلی (Google play) ، 120 هزار برنامه برای بلک بری (black berry) و 80 هزار برنامه برای ویندوز 8 ادغام شده است . تصمیم گیری برای ساخت یک برنامه موبایل کاری ساده است و طراحی یک برنامه با کیفیت کار سختی است . در بازارهای شلوغ مربوط به برنامه های موبایل هیچ تضمینی وجود ندارد . شرکت تحقیقاتی آلمانی آددوون در گزارشی اعلام کرده که 3/2 از برنامه های فروشکاه اپل حتی یک بار هم دانلود نمی شوند . ساخت یک طرح استادانه برای توسعه محصول که تحقیقات بازار ، استراتژی ، طراحی و توسعه را مورد بررسی قرار می دهد بزرگترین فرصت را برای موفقیت فراهم می کند .

موفقیت چیست ؟

در این مقاله موفقیت به معنی برنامه ای است که چهار هدف نهایی را پوشش دهد :

 • برنامه به تقاضا یا مجموعه اهداف مد نظر ناشر جواب دهد .
 • برنامه تعدادی زیادی از مخاطبان را به منظور برآورده کردن معیار اول جذب کند .
 • برنامه پاسخگو نیازها و انتظارات مخاطبانش باشد .
 • برنامه بتواند مخاطبان را تشویق به ادامه استفاده ، نصب نسخه های جدید و تبلیغ برنامه برای دیگران کند .

 

پنج مرحله اصلی در ساخت برنامه ی موبایل وجود دارد که در صورت موفقیت آمیز به این اهداف را تعیین می کند .هر یک از این مراحل برای موفقیت کلی برنامه و ورود به مرحله بعدی توسعه مرحله بعدی محصول ضروری اند .شناخت هر مرحله احتمال موفقیت را برنامه موبایل را افزایش می دهد .

 

ساخت یک طرح استادانه برای توسعه محصول که تحقیقات بازار ، استراتژی ، طراحی و توسعه را مورد بررسی قرار می دهد بزرگترین فرصت را برای موفقیت فراهم می کند

پنج مرحله اصلی در ساخت برنامه موبایل عبارتند از :

 

                              ü            استراتژی – چرا برنامه را می سازیم ؟

                              ü            طراحی – چگونه برنامه را می سازیم ؟

                              ü            توسعه – بیایید برنامه را بسازیم ؟

                              ü            بازاریابی – بیاید آن را بفروشیم

                              ü            حفظ – مردم را برای استفاده از آن حفظ کنیم .

 

در این مقاله به منظوردرک نحوه کارکرد آنها با یکدیگر برای ایجاد یک برنامه موفقیت آمیز به بررسی این مراحل می پردازیم

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مرحله اول – استراتژی

برای آنکه بدانید عازم کجا هستید باید موقعیت فعلی خود را بشناسید . مرحله اول به معنی تعیین و اصلاح ظاهر موفقیت برنامه برای سازمان وساخت نقشه ی راه پروسه ی دستیابی به آن اهداف است . تصمیماتی که در انتخاب استراتژی برنامه می گیرید تاثیرمهمی بروی مراحل بعدی پروژه دارد .تصمیمات زیادی برای ساخت برنامه بگیرید به عنوان مثال گوشی هوشمند یا تبلت : با برنامه اندروید یا IOS  وتوسعه برنامه ای که دارای یک پلت فرم یا چند پلت فرم باشد . بررسی و پرداختن به دلایلی که در پس تصمیمات شما وجود دارد بهترین فرصت را برای موفقیت فراهم می کند . هنگامی که یک پروژه را شروع می کنید سوال های زیر را از خود بپرسید :

آیا هدف برنامه کسب سرمایه برای شرکت از طریق فروش موبایل است ؟  آیا قرار است همانند مجموعه های اولیه ، میانی یا نهایی برنامه ها ارایه شود ؟ آیا افزایش شناخت مردم از برند شرکت باعث ایجاد ترافیک در وب سایت یا دفتر شرکت می شود .؟آیا این برنامه برای ارایه خدمات مشتریان بر مبنای کاربران موجود یا برای خدمات یا محصولات سازمان شما طراحی می شود ؟ پاسخ شما به این پرسش ها مبنایی را برای طراحی برنامه تعیین می کند که هر یک دارای مجموعه ای از مشخصات ، عملکردها و نیازهای ویژه اند که باید مورد بررسی قرار گیرند . متقابلا مدیریت اهداف اولیه برنامه به تعیین رابط کاربری و نیازهای طرح می پردازد . رابط کاربری برنامه تبلیغات با رابط کاربری گوشی های هوشمند تفاوت دارد .

برنامه هایی که بای یک وضعیت قدیمی طراحی شده اند با برنامه هایی که مستقیما برای فروش محصولات یا خدمات طراحی شده اند تفاوت دارند .

 

بررسی و پرداختن به دلایلی که در پس تصمیمات شما وجود دارد بهترین فرصت را برای موفقیت فراهم می کند .

 

 

عامل اصلی برای تعیین و کارآمد کردن ویژگی ها و آرایه های برنامه ، شناخت علت ساخت برنامه است .شناخت موقعیت و رقابت مهم است بنابراین یک تحلیل و بررسی کامل رقابتی بروی سایر برنامه ها انجام دهید . به بررسی عملکرد آنها بپردازید ، از اشتباهات آنها درس بگیرید و نقاط ضعف برنامه ی خود را تقویت کنید . مجبور به ابداع مجدد برنامه نیستید – اگر آنها در حال انجام برنامه ای هستند که کارایی دارد شما نیز می توانید همان را انجام دهید .

در این مرحله از پروسه سه نتیجه مهم وجود دارد . به منظور از کسب اطمینان از به کار گیری اصول مناسب مطمئن شوید که هر یک به طور کامل شناسایی شده اند .

نتیجه اول : اهداف اصلی

بهترین الگوی تجاری را تعیین کنید . گزارش دقیقی از اهداف  برنامه را بنویسید . تعاریف موفقیت را واضح  بنویسید . مطمئن شوید که اهداف آنقدر گسترده و منتوع نیستند که دو یا چند هدف مغایر با یکدیگر باشند .

نتیجه دوم :مسئله و راه حل از دیدگاه مخاطبان

گزارشی از مسائل یا نیازهایی که برنامه می تواند برای مخاطبانش برآورده کند تهیه کنید . مفهوم مسئله / نیاز و راه حل را به خوبی تعریف کنید تا بتوانید راهنمایی ارزشمندی را برای تیم توسعه در مراحل بعدی انجام دهید .

نتیجه سوم : تعریف مخاطب

تلاش اصلی تان  را بروی توسعه مشتری قرار دهید . افرادی که برنامه شما را دانلود می کنند یا می خرند را تعریف کنید مشتریان تان را بر اساس تحقیق واقعی و بازخورد حقیقی مشتریان تعیین نمایید .

 

 

 

مرحله دوم – طراحی

پس از ایجاد اصول استراتژیک برنامه می توانید به طراحی آن بپردازید . در این مرحله تمرکز بروی تجربه کاربری – به عبارتی رابط ، کارکرد و عملکردعملکرد برنامه ای که کاربران از آن استفاده می کنند مهم ترین نکته است بخاطر داشتن ابزاری که از آن استفاده می کنند  بخشی از این فرآیند است : هنگامی که به طراحی یک برنامه می پردازید ، قصد دارید آن را برای گوشی هایی با صفحه نمایش کوچک طراحی کنید یا برای صفحه تبلت ؟

تعیین تعداد صفحاتی که برنامه شما بروی آن نصب می شود یک نکته ارزشمند در طراحی است . ممکن است مجبور به طراحی رابط های مختلف برای صفحاتی با اندازه متفاوت باشید یا قابلیت دسترسی برنامه خود را برای یک اندازه مشخص محدود کنید . هدف کلی خود را به یاد داشته باشید : “حیرت انگیز” کلمه ای است که انتظار دارید کاربران برایتوصیف برنامه شما به کار ببرند . تحقیقات انجام شده بروی مشتریان در بازار اطلاعاتی را درخصوص توسعه مهم ترین ویژگی ها ارائه کرده است .

در این مرحله این سه سوال مهم را بپرسید و پاسخ دهید :

 • کاربران شما به چه نوع تجربه ای – خرید ، جمع آوری اطلاعات ، آموزش و سرگرمی یا تلفیقی از این موارد – نیاز دارند ؟.
 • عوامل اصلی و کاربردی برنامه شما چه مواردی هستند ؟
 • چگونه عملکرد کیفی برنامه خود را تعریف می کنید ؟

هنگامی که چهار چوب یک برنامه تعیین شود ایده بهتری درباره بودجه و منابع  مورد نیاز برای خواهید داشت این حالت ، مسئله متخصص داخلی و مشاور خارجی را مطرح می کند .

آیا توسعه برنامه به صورت سازمانی دارای مزیت های واقعی است با در صورت همکاری با یک شرکت خارجی توسعه دهنده موبایل می توانید محصول بهتری عرضه کنید ؟ اگه بوسیله تبلت خود یا با کمک شخص ثالث به  طراحی برنامه موبایل می پردازید پیروی از بهترین عملکرد ها در مرحله طراحی بسیار مهم است . برخی از بهترین عملکرد های شناخته شده عبارتند از :

عجله نکنید : شروع کد گذاری در ابتدای کار امری طبیعی است . مطمئن شوید که مراحل طراحی که بعدا باعث صرفه جویی در وقت و کار می شود را حذف نمی کنید .

زمان بیشتری را صرف ثبت تحلیل و بررسی نیازها ، استخراج مضامین ، طراحی رابط کاربری و غیره کنید طراحی و ساختار کلی فناوری اطلاعات را به یاد بیاورید .لازم است که برخی از برنامه های موبایل با ساختار سازمان شما مطابقت داشته باشد . نادیده گرفتن نقاط قوت و محدودیت های سیستم فعلی می تواند به طراحی برنامه ای با مجموعه ای از مسائل و مشکلات عملکردی بینجامد .

به بررسی ، یادگیری و همسازی با سایر برنامه ها بپردازید . نگذارید نقصتان شما را از مطالعه آنچه را که قبلا یاد گرفته اید بازدارد . از طرح های موجود درس بگیرید و برنامه خود را بر اساس یادگیری هایتان بسازید .

 

تعیین تعداد صفحاتی که برنامه شما بر روی آن نصب میشود یک نکته ارزشمند است.

 

 

هزینه ها را کم کنید : باید هرچیزی که در برنامه موبایل به تجربه مثبت کاربرکمک نکندیا هیچ تاثیر عملکردی مهمی داشته باشد حذف شود  .

از توسعه دهنده غافل نشوید مطمئن شوید که تیم توسعه تا جایی که ممکن است در پروسه فعالیت دارند .آنها می توانند از ابتدا تا انتهای پروژه با ارائه اطلاعاتی ارزشمند برخی از مسائل و ارائه دهنده محصول  وکاربر را حذف کنند . در مرحله تکمیل طرح باید مجموعه ای از طرح های مربوط به صفحه نمایش ، عملکرد های کنترلی و مشخصات اجرایی را داشته باشید که برای عرضه برنامه به تیم توسعه رائه شود .

 

 

مرحله سوم – توسعه

هنگامی که مرحله توسعه را شروع می کنید باید دو تصمیم مهم بگیرید : اول ، برنامه را برای یک پلت فرم خاص یا برای چند پلت فرم طراحی می کنید ؟دوم ، از کدام مجموعه از ابزارها برای توسعه برنامه موبایل استفاده می کنید ؟هر یک از این انتخاب ها مزایا و چالش هایی را برای تیم توسعه و پشتیبانی محصول ایجاد می کنند . تصمیم گیری در خصوص استفاده از محیط توسعه بزرگترین تاثیر را بروی کاربران شما دارد .

ارائه دهنده گان برنامه باید به دقت تصمیمات شان را بررسی کنند. توسعه یک پلت فرم ویژه حداکثر استفاده را از مشخصات و عملکرد های بومی و منحصر به فرد هر پلت فرم می برد . برنامه های بومی در مقایسه با برنامه هایی که با استفاده از HTML  ارائه می شوند سرعت بالاتری دارند به عنوان مثال فیسبوک  برنامه IOS خود را از HTML5 یک برنامه بومی (با استفاده از XCODEساخته شده است تغییر داد و شما شاهد افزایش سرعت ، باز شدن سریعتر برنامه آپلود سریعتر انیمیشن ها و مرور شدن آنی است . بعلاوه این برنامه ها می توانند حداکثر استفاده را از بازاریابی و توضیع قابلیت های مختلف برنامه ی دارای پلت فرم خاص ببرند . اما اگر آن مزایا را در مقابل هزینه اقدامات توسعه مجزا برای هر پلت فرم در نظر بگیرید و از مرتبط بودن برنامه با یکی از آنها می بینید که باعث روبرگرداندن مالکین در سایر پلت فرم ها می شود .

HTML5 می تواند حق انتخابی را برای طراحی برنامه ی دادای چند پلت فرم فراهم کند . برنامه های وب محور که در HTML5 توسعه یافته اند برای ارائه دهندگان امکان کنترل بیشتر بروی نحوی ارائه برنامه در سیستم های اجرایی و اندازه های مختلف صفحه نمایش را فراهم می کنند . مزیت بزرگتر آن این است که بروز رسانی برنامه می تواند به سرور ارائه دهنده برنامه مرتبط شود و به جای آنکه درخواست بروز رسانی با دسترسی کاربر به برنامه اعلام شود (شبیه به آماده سازی برنامه ی وب ) و ما مجبور به بررسی برنامه باشیم ، برنامه هایی با پلت فرم خاص طراحی کنیم که فرآیند عرضه و بروز رسانی محصول را درخواست کنند . حتی سازندگان HTML5 اعتراف می کنند که این برنامه هنوز در حال پیشرفت است . ممکن است کاربران به ایده برنامه برمبنای HTML5 کاملا علاقه مند باشند اما ایده یک برنامه کاملا کاربردی موبایل که بیشتر عرضه می شوند را دوست دارند . الان زمان آن است که اصول توسعهچند پلت فرم که به ایجاد برنامه های بومی و دارای یک پلت فرم کمک می کند (مانند APP celerator &azure  ) از لحاظ زمان ، هزینه و کارایی به نفع شما کار کنند . شرکت تحقیقاتی گارتنر پیش بینی کرده تا سال  2016 نیمی از برنامه های موبایل تلفیقی از بزنامه های بومی و HTML5 خواهند بود . علاوه بر این مسائل تصمیمات دیگری برای توسعه برنامه گرفته می شوند که بروی مراحل 4 و 5 پروسه تاثیر مهمی می گذارد کاربران برنامه های موبایل عملکرد ضعیف برنامه را بروی گوشی هایشان تحمل نمی کنند . طراحان باید تجربه کاربرران را به عنوان یک عامل مهم به یاد داشته باشند و به گونه ای به طراحی کد بپردازند که امکان بررسی عملکرد برنامه را از طریق کاربرد و آماده سازی آن فراهم کند .

این موضوع در هنگام تثبیت برنامه –مرحله ای که بعدا به آن می پردازیم بسیار مهم است اگر برنامه ای را برای یک شرکت خاص طراحی می کنید و می خواهید آن را منحصر به سازمان کنید فروشگاه شخصی ( مانند شرکت اپل ) را مورد بررسی قرار دهید تا به کاربران خوداجازه طراحی و عرضه برنامه های سازمانی را به کارمندانش می دهد .

 

همه قسمتهای برنامه از سطح دستگاه تا خدمات سمت سرور که از یرنامه شما پشتیبانی میکنند و نحوه اجرا و پشتیبانی تیم توسعه را مورد بررسی قرار دهید. 

 

.برنامه های مورد بحث چه دارای پلت فرم خاص باشند مانند اندروید یا IOS : چه دارای چند پلت فرم باشند مانند APPcelerator خدمات موبایل ویندوز azure یا HTML5 چه خدمات سمت سرور باشند مانند Parse  یا stackmob ، مجموعه برنامه بروی مجموعه مشخصات و توسعه پروسه تاثیر می گذارد . همه قسمت های برنامه از سطح دستگاه تا خدمات سمت سرور که برنامه شما را پشتیبانی می کنند و همچنین نحوه اجرا و پشتیبانی تیم توسعه را مورد بررسی قرار دهید .

مرحله چهارم – بازاریابی

حدود دو میلیون برنامه موبایل در بازار وجود دارد . به این ترتیب چگونه می خواهید برنامه تان را در بازار به یک برنامه محبوب تبدیل کنید . یکی از بزرگترین فاکتورها در بازاریابی موفق برنامه ، مطمئن شدن از آگهی کاربران در خصوص موجود بودن آن ، پسندیدن و به اشتراک گذاری با دوستان است .

در این قسمت مراحلی برای نحوه مشهور کردن برنامه شما وجود دارد :

کلمات بیلبورد :مطمئن شوید که نام برنامه ، کلماتی کلید و توصیفات آن تا حد ممکن جذاب هستند . هر چه بازاری که برنامه شما در آن عرضه می شود بزرگتر باشد این مرحله اهمیت بیشتری می یابد .

کارهای اجتماعی : مطمئن شوید که برنامه شما در همه شبکه های اجتماعی با همان اسم دارای حساب کاربری است . مطالب را به طور مرتب بروز رسانی کنید ، به کاربران خود پاسخ دهید و توجه آنها را جلب کنید همچنین با تواضع و فروتنی به مسائل مربوط به خدمات مشتریان بپردازید .

کمک از طریق وبلاگ :منتقدین برای ارائه دهندگان یا برنامه های جدید دارای اهمیت هستند . آنها را مشغول کنید و نهایت تلاش خود را به کار بگیرید تا مطمئن شوید از برنامه شما تجربه مثبتی دارند و برای به پاسخ دادن به هر چیزی که در شبکه های اجتماعی می نویسند آماده باشید .

کمک از طریق ایمیل : کاربران را درگیر کنید و از طریق ارسال ایمیل های هدفمند آنها را در خصوص اخبار ،تبلیغات و فروش به روز نگه دارید . ایمیل هایی را ارسال کنید  که دارای دکمه رسانه اجتماعی برای به اشتراک گذاری مطالب اند و به مجموعه ای از مطالب در وبلاگ شرکت می انجامند .

 

یکی از بزرگترین فاکتورها در بازاریابی موفق برنامه ، مطمئن شدن از آگهی کاربران در خصوص موجود بودن آن ، پسندیدن و به اشتراک گذاری با دوستان است .

 

 

سایر فهرست ها : فروشگاه های برنامه تنها مکان موجود برای پیدا کردن مخاطب نمی باشند . به بررسی فهرست هایی که برای مشتریان شما مهم اند بپردازید و مطمئن شوید برنامه شما به شکل مثبت برای آنها ارائه می شود .

منابع بیشتر : قوانین در ارتباط با بهترین امور برای بازاریابی برنامه به طور متناوب تغییر می کنند . به بررسی منابع اینترنتی مربوط به قوانین مشارکت و  داستان های به مربوط به موفقیت متخصصانی بپردازید که می دانند مردم امسال ، این ماه و این هفته  چکار می کنند . و توصیه های بازاریابی سال گذشته برای موفقیت امروز برنامه تکیه نکنید .

 

 

 

 

 

مرحله پنجم – حفظ و مدیریت – تثبیت برنامه

مشتریان تان را سرگرم کنید و با ارائه یک تجربه بی نظیر که برنامه شما را تثبیت می کند آنها را بازگردانید به این ترتیب در آینده کاربران به خرید های درون برنامه ای و دانلود برنامه های بیشتر خواهند پرداخت .

پرسش هایی که مشتریان پیش از خرید یک محصول می پرسند عبارتند از :

 • عملکرد : برنامه چه کاری انجام می دهد ؟ مشریان به کارکرد برنامه شما که آن را از سایر برنامه ها متمایز می کند علاقه مندند به ویژه آنکه بدانند چگونه برنامه شما براساس روش های جدید به ارائه امور می پردازد ؟
 • امنیت :کاربران میخواهند به عنوان بخشی از برنامه اطلاعاتی را در مورد نحوه جمع آوری ، پردازش و ذخیره داده ها و نحوه ارتباط برنامه شما با سایر برنامه ها و خدمات بدست بیاورند
 • سرعت : سرعت برنامه چقدر است ؟ برنامه ای که سرعت پایینی داشته باشد برنامه خوبی نخواهد داشت .
 • ثبات : آیا برنامه شکست می خورد ؟ ایا اطلاعات خود را از دست می دهند ؟ آیا تجربیات موجود منطقی اند ؟

 

برای شناسایی مشکلات کاربردی برنامه منتظر انتقادات و استقبال پایین کاربران نباشید.

 

با استفاده از روش های زیر برنامه خود را تثبیت کنید :

پیدا کردن و رفع مسائل : مطمئن شوید طراحان به طور متناوب کارایی برنامه را بررسی و قبل از بوجود آمدن مسایل و تبدیل به عنوان یک معضل آنها را شناسایی می کنند . برای شناخت مشکلات کاربردی برنامه خود منتظر انتقادات و استقبال پایین کاربران نباشید .

با کاربران ارتباط داشته باشید :اجازه دهید کاربران شما از اقدامات ، علت آنها و مهم تر از همه علت اقدامات شما برای بهبود تجربیات آنها اطلاع داشته باشند .

به برنامه خود اهمیت بدهید : برای جذب مشتری یک فرصت دارید اما از این به بعد همه ارتباطات بین کاربران و برنامه شما فرصتی برای از دست دادن آنهاست . حس درستی از بدگمانی را درباره عملکرد برنامه داشته باشید و مطمئن شوید که کاربران همیشه از برنامه استفاده می کنند و برنامه مطابق با قیمت اش به فروش می رسد .

نتیجه گیری :برنامه های موبایل در حال تغییر روش ارتباط ما و نحوه ارتباط ما با فناوری اند و بازار برنامه به سرعت در حال رشد است و اکنون زمان هیجان انگیزی برای آن است که طراح برنامه باشیم . با بکارگیری این پنج اصل در پروسه توسعه ازموفقیت برنامه و موفقیت خود مطمئن می شوید .

درباره نرم افزار newrelic

نرم افزار new relic  یک نرم افزار تحلیل گر است که به بررسی میلیارد ها شاخص درباره میلیون ها برنامه می پردازد . راه حل جامع ما که بر مبنایبرنامهSaaS قرار دارد یک رابط قدرتمند برای  وب و برنامه های بومی موبایل است و عملکرد داده های بررسی شده را برای فناوری منتخب در محیط تثبیت می کند . پنجاه هزار مشتری داریم که هر روزه از پاسخ های ما برای بهینه سازی بیش از 118 میلیارد شاخص برای دو میلیارد برنامه استفاده می کنند .

وقتی که برند شما و تجربه مشتری وابسته به عملکرد نرم افزار مدرن است برنامه new relic  اطلاعات و دانش لازم را برای محیط فراهم می کند برا

 

پنج مرحله اصلی برای ساخت موفق برنامه های موبایل

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.رسیدگی به طرح برای موفقیت در محیط رقابتی

 

 

فهرست مطالب

مقدمه……………………………………………………………………………………………………..3

استراتژی ………………………………………………………………………………………………..4

طراحی …………………………………………………………………………………………………..5

توسعه ……………………………………………………………………………………………………6

بازاریابی ………………………………………………………………………………………………..7

رسیدگی …………………………………………………………………………………………………8

نتیجه گیری ……………………………………………………………………………………………..8

درباره newrelic……………………………………………………………………………………….8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بازار موبایل بسیار داغ است ، گارتنر(Gartner) پیش بینی کرده تا سال 2016 درآمد حاصل از دانلود  310 میلیارد برنامه به ارزش برابر با 74 میلیارد دلار خواهد بود : با عرضه حدود دو میلیون برنامه رقابت برای مشهور ماندن شدت یافته است .در فروشگاه برنامه اپل بالغ بر 900 هزار برنامه وجود دارد که با 750 هزار برنامه برای گوگل پلی (Google play) ، 120 هزار برنامه برای بلک بری (black berry) و 80 هزار برنامه برای ویندوز 8 ادغام شده است . تصمیم گیری برای ساخت یک برنامه موبایل کاری ساده است و طراحی یک برنامه با کیفیت کار سختی است . در بازارهای شلوغ مربوط به برنامه های موبایل هیچ تضمینی وجود ندارد . شرکت تحقیقاتی آلمانی آددوون در گزارشی اعلام کرده که 3/2 از برنامه های فروشکاه اپل حتی یک بار هم دانلود نمی شوند . ساخت یک طرح استادانه برای توسعه محصول که تحقیقات بازار ، استراتژی ، طراحی و توسعه را مورد بررسی قرار می دهد بزرگترین فرصت را برای موفقیت فراهم می کند .

موفقیت چیست ؟

در این مقاله موفقیت به معنی برنامه ای است که چهار هدف نهایی را پوشش دهد :

 • برنامه به تقاضا یا مجموعه اهداف مد نظر ناشر جواب دهد .
 • برنامه تعدادی زیادی از مخاطبان را به منظور برآورده کردن معیار اول جذب کند .
 • برنامه پاسخگو نیازها و انتظارات مخاطبانش باشد .
 • برنامه بتواند مخاطبان را تشویق به ادامه استفاده ، نصب نسخه های جدید و تبلیغ برنامه برای دیگران کند .

 

پنج مرحله اصلی در ساخت برنامه ی موبایل وجود دارد که در صورت موفقیت آمیز به این اهداف را تعیین می کند .هر یک از این مراحل برای موفقیت کلی برنامه و ورود به مرحله بعدی توسعه مرحله بعدی محصول ضروری اند .شناخت هر مرحله احتمال موفقیت را برنامه موبایل را افزایش می دهد .

 

ساخت یک طرح استادانه برای توسعه محصول که تحقیقات بازار ، استراتژی ، طراحی و توسعه را مورد بررسی قرار می دهد بزرگترین فرصت را برای موفقیت فراهم می کند

پنج مرحله اصلی در ساخت برنامه موبایل عبارتند از :

 

                              ü            استراتژی – چرا برنامه را می سازیم ؟

                              ü            طراحی – چگونه برنامه را می سازیم ؟

                              ü            توسعه – بیایید برنامه را بسازیم ؟

                              ü            بازاریابی – بیاید آن را بفروشیم

                              ü            حفظ – مردم را برای استفاده از آن حفظ کنیم .

 

در این مقاله به منظوردرک نحوه کارکرد آنها با یکدیگر برای ایجاد یک برنامه موفقیت آمیز به بررسی این مراحل می پردازیم

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مرحله اول – استراتژی

برای آنکه بدانید عازم کجا هستید باید موقعیت فعلی خود را بشناسید . مرحله اول به معنی تعیین و اصلاح ظاهر موفقیت برنامه برای سازمان وساخت نقشه ی راه پروسه ی دستیابی به آن اهداف است . تصمیماتی که در انتخاب استراتژی برنامه می گیرید تاثیرمهمی بروی مراحل بعدی پروژه دارد .تصمیمات زیادی برای ساخت برنامه بگیرید به عنوان مثال گوشی هوشمند یا تبلت : با برنامه اندروید یا IOS  وتوسعه برنامه ای که دارای یک پلت فرم یا چند پلت فرم باشد . بررسی و پرداختن به دلایلی که در پس تصمیمات شما وجود دارد بهترین فرصت را برای موفقیت فراهم می کند . هنگامی که یک پروژه را شروع می کنید سوال های زیر را از خود بپرسید :

آیا هدف برنامه کسب سرمایه برای شرکت از طریق فروش موبایل است ؟  آیا قرار است همانند مجموعه های اولیه ، میانی یا نهایی برنامه ها ارایه شود ؟ آیا افزایش شناخت مردم از برند شرکت باعث ایجاد ترافیک در وب سایت یا دفتر شرکت می شود .؟آیا این برنامه برای ارایه خدمات مشتریان بر مبنای کاربران موجود یا برای خدمات یا محصولات سازمان شما طراحی می شود ؟ پاسخ شما به این پرسش ها مبنایی را برای طراحی برنامه تعیین می کند که هر یک دارای مجموعه ای از مشخصات ، عملکردها و نیازهای ویژه اند که باید مورد بررسی قرار گیرند . متقابلا مدیریت اهداف اولیه برنامه به تعیین رابط کاربری و نیازهای طرح می پردازد . رابط کاربری برنامه تبلیغات با رابط کاربری گوشی های هوشمند تفاوت دارد .

برنامه هایی که بای یک وضعیت قدیمی طراحی شده اند با برنامه هایی که مستقیما برای فروش محصولات یا خدمات طراحی شده اند تفاوت دارند .

 

بررسی و پرداختن به دلایلی که در پس تصمیمات شما وجود دارد بهترین فرصت را برای موفقیت فراهم می کند .

 

 

عامل اصلی برای تعیین و کارآمد کردن ویژگی ها و آرایه های برنامه ، شناخت علت ساخت برنامه است .شناخت موقعیت و رقابت مهم است بنابراین یک تحلیل و بررسی کامل رقابتی بروی سایر برنامه ها انجام دهید . به بررسی عملکرد آنها بپردازید ، از اشتباهات آنها درس بگیرید و نقاط ضعف برنامه ی خود را تقویت کنید . مجبور به ابداع مجدد برنامه نیستید – اگر آنها در حال انجام برنامه ای هستند که کارایی دارد شما نیز می توانید همان را انجام دهید .

در این مرحله از پروسه سه نتیجه مهم وجود دارد . به منظور از کسب اطمینان از به کار گیری اصول مناسب مطمئن شوید که هر یک به طور کامل شناسایی شده اند .

نتیجه اول : اهداف اصلی

بهترین الگوی تجاری را تعیین کنید . گزارش دقیقی از اهداف  برنامه را بنویسید . تعاریف موفقیت را واضح  بنویسید . مطمئن شوید که اهداف آنقدر گسترده و منتوع نیستند که دو یا چند هدف مغایر با یکدیگر باشند .

نتیجه دوم :مسئله و راه حل از دیدگاه مخاطبان

گزارشی از مسائل یا نیازهایی که برنامه می تواند برای مخاطبانش برآورده کند تهیه کنید . مفهوم مسئله / نیاز و راه حل را به خوبی تعریف کنید تا بتوانید راهنمایی ارزشمندی را برای تیم توسعه در مراحل بعدی انجام دهید .

نتیجه سوم : تعریف مخاطب

تلاش اصلی تان  را بروی توسعه مشتری قرار دهید . افرادی که برنامه شما را دانلود می کنند یا می خرند را تعریف کنید مشتریان تان را بر اساس تحقیق واقعی و بازخورد حقیقی مشتریان تعیین نمایید .

 

 

 

مرحله دوم – طراحی

پس از ایجاد اصول استراتژیک برنامه می توانید به طراحی آن بپردازید . در این مرحله تمرکز بروی تجربه کاربری – به عبارتی رابط ، کارکرد و عملکردعملکرد برنامه ای که کاربران از آن استفاده می کنند مهم ترین نکته است بخاطر داشتن ابزاری که از آن استفاده می کنند  بخشی از این فرآیند است : هنگامی که به طراحی یک برنامه می پردازید ، قصد دارید آن را برای گوشی هایی با صفحه نمایش کوچک طراحی کنید یا برای صفحه تبلت ؟

تعیین تعداد صفحاتی که برنامه شما بروی آن نصب می شود یک نکته ارزشمند در طراحی است . ممکن است مجبور به طراحی رابط های مختلف برای صفحاتی با اندازه متفاوت باشید یا قابلیت دسترسی برنامه خود را برای یک اندازه مشخص محدود کنید . هدف کلی خود را به یاد داشته باشید : “حیرت انگیز” کلمه ای است که انتظار دارید کاربران برایتوصیف برنامه شما به کار ببرند . تحقیقات انجام شده بروی مشتریان در بازار اطلاعاتی را درخصوص توسعه مهم ترین ویژگی ها ارائه کرده است .

در این مرحله این سه سوال مهم را بپرسید و پاسخ دهید :

 • کاربران شما به چه نوع تجربه ای – خرید ، جمع آوری اطلاعات ، آموزش و سرگرمی یا تلفیقی از این موارد – نیاز دارند ؟.
 • عوامل اصلی و کاربردی برنامه شما چه مواردی هستند ؟
 • چگونه عملکرد کیفی برنامه خود را تعریف می کنید ؟

هنگامی که چهار چوب یک برنامه تعیین شود ایده بهتری درباره بودجه و منابع  مورد نیاز برای خواهید داشت این حالت ، مسئله متخصص داخلی و مشاور خارجی را مطرح می کند .

آیا توسعه برنامه به صورت سازمانی دارای مزیت های واقعی است با در صورت همکاری با یک شرکت خارجی توسعه دهنده موبایل می توانید محصول بهتری عرضه کنید ؟ اگه بوسیله تبلت خود یا با کمک شخص ثالث به  طراحی برنامه موبایل می پردازید پیروی از بهترین عملکرد ها در مرحله طراحی بسیار مهم است . برخی از بهترین عملکرد های شناخته شده عبارتند از :

عجله نکنید : شروع کد گذاری در ابتدای کار امری طبیعی است . مطمئن شوید که مراحل طراحی که بعدا باعث صرفه جویی در وقت و کار می شود را حذف نمی کنید .

زمان بیشتری را صرف ثبت تحلیل و بررسی نیازها ، استخراج مضامین ، طراحی رابط کاربری و غیره کنید طراحی و ساختار کلی فناوری اطلاعات را به یاد بیاورید .لازم است که برخی از برنامه های موبایل با ساختار سازمان شما مطابقت داشته باشد . نادیده گرفتن نقاط قوت و محدودیت های سیستم فعلی می تواند به طراحی برنامه ای با مجموعه ای از مسائل و مشکلات عملکردی بینجامد .

به بررسی ، یادگیری و همسازی با سایر برنامه ها بپردازید . نگذارید نقصتان شما را از مطالعه آنچه را که قبلا یاد گرفته اید بازدارد . از طرح های موجود درس بگیرید و برنامه خود را بر اساس یادگیری هایتان بسازید .

 

تعیین تعداد صفحاتی که برنامه شما بر روی آن نصب میشود یک نکته ارزشمند است.

 

 

هزینه ها را کم کنید : باید هرچیزی که در برنامه موبایل به تجربه مثبت کاربرکمک نکندیا هیچ تاثیر عملکردی مهمی داشته باشد حذف شود  .

از توسعه دهنده غافل نشوید مطمئن شوید که تیم توسعه تا جایی که ممکن است در پروسه فعالیت دارند .آنها می توانند از ابتدا تا انتهای پروژه با ارائه اطلاعاتی ارزشمند برخی از مسائل و ارائه دهنده محصول  وکاربر را حذف کنند . در مرحله تکمیل طرح باید مجموعه ای از طرح های مربوط به صفحه نمایش ، عملکرد های کنترلی و مشخصات اجرایی را داشته باشید که برای عرضه برنامه به تیم توسعه رائه شود .

 

 

مرحله سوم – توسعه

هنگامی که مرحله توسعه را شروع می کنید باید دو تصمیم مهم بگیرید : اول ، برنامه را برای یک پلت فرم خاص یا برای چند پلت فرم طراحی می کنید ؟دوم ، از کدام مجموعه از ابزارها برای توسعه برنامه موبایل استفاده می کنید ؟هر یک از این انتخاب ها مزایا و چالش هایی را برای تیم توسعه و پشتیبانی محصول ایجاد می کنند . تصمیم گیری در خصوص استفاده از محیط توسعه بزرگترین تاثیر را بروی کاربران شما دارد .

ارائه دهنده گان برنامه باید به دقت تصمیمات شان را بررسی کنند. توسعه یک پلت فرم ویژه حداکثر استفاده را از مشخصات و عملکرد های بومی و منحصر به فرد هر پلت فرم می برد . برنامه های بومی در مقایسه با برنامه هایی که با استفاده از HTML  ارائه می شوند سرعت بالاتری دارند به عنوان مثال فیسبوک  برنامه IOS خود را از HTML5 یک برنامه بومی (با استفاده از XCODEساخته شده است تغییر داد و شما شاهد افزایش سرعت ، باز شدن سریعتر برنامه آپلود سریعتر انیمیشن ها و مرور شدن آنی است . بعلاوه این برنامه ها می توانند حداکثر استفاده را از بازاریابی و توضیع قابلیت های مختلف برنامه ی دارای پلت فرم خاص ببرند . اما اگر آن مزایا را در مقابل هزینه اقدامات توسعه مجزا برای هر پلت فرم در نظر بگیرید و از مرتبط بودن برنامه با یکی از آنها می بینید که باعث روبرگرداندن مالکین در سایر پلت فرم ها می شود .

HTML5 می تواند حق انتخابی را برای طراحی برنامه ی دادای چند پلت فرم فراهم کند . برنامه های وب محور که در HTML5 توسعه یافته اند برای ارائه دهندگان امکان کنترل بیشتر بروی نحوی ارائه برنامه در سیستم های اجرایی و اندازه های مختلف صفحه نمایش را فراهم می کنند . مزیت بزرگتر آن این است که بروز رسانی برنامه می تواند به سرور ارائه دهنده برنامه مرتبط شود و به جای آنکه درخواست بروز رسانی با دسترسی کاربر به برنامه اعلام شود (شبیه به آماده سازی برنامه ی وب ) و ما مجبور به بررسی برنامه باشیم ، برنامه هایی با پلت فرم خاص طراحی کنیم که فرآیند عرضه و بروز رسانی محصول را درخواست کنند . حتی سازندگان HTML5 اعتراف می کنند که این برنامه هنوز در حال پیشرفت است . ممکن است کاربران به ایده برنامه برمبنای HTML5 کاملا علاقه مند باشند اما ایده یک برنامه کاملا کاربردی موبایل که بیشتر عرضه می شوند را دوست دارند . الان زمان آن است که اصول توسعهچند پلت فرم که به ایجاد برنامه های بومی و دارای یک پلت فرم کمک می کند (مانند APP celerator &azure  ) از لحاظ زمان ، هزینه و کارایی به نفع شما کار کنند . شرکت تحقیقاتی گارتنر پیش بینی کرده تا سال  2016 نیمی از برنامه های موبایل تلفیقی از بزنامه های بومی و HTML5 خواهند بود . علاوه بر این مسائل تصمیمات دیگری برای توسعه برنامه گرفته می شوند که بروی مراحل 4 و 5 پروسه تاثیر مهمی می گذارد کاربران برنامه های موبایل عملکرد ضعیف برنامه را بروی گوشی هایشان تحمل نمی کنند . طراحان باید تجربه کاربرران را به عنوان یک عامل مهم به یاد داشته باشند و به گونه ای به طراحی کد بپردازند که امکان بررسی عملکرد برنامه را از طریق کاربرد و آماده سازی آن فراهم کند .

این موضوع در هنگام تثبیت برنامه –مرحله ای که بعدا به آن می پردازیم بسیار مهم است اگر برنامه ای را برای یک شرکت خاص طراحی می کنید و می خواهید آن را منحصر به سازمان کنید فروشگاه شخصی ( مانند شرکت اپل ) را مورد بررسی قرار دهید تا به کاربران خوداجازه طراحی و عرضه برنامه های سازمانی را به کارمندانش می دهد .

 

همه قسمتهای برنامه از سطح دستگاه تا خدمات سمت سرور که از یرنامه شما پشتیبانی میکنند و نحوه اجرا و پشتیبانی تیم توسعه را مورد بررسی قرار دهید. 

 

.برنامه های مورد بحث چه دارای پلت فرم خاص باشند مانند اندروید یا IOS : چه دارای چند پلت فرم باشند مانند APPcelerator خدمات موبایل ویندوز azure یا HTML5 چه خدمات سمت سرور باشند مانند Parse  یا stackmob ، مجموعه برنامه بروی مجموعه مشخصات و توسعه پروسه تاثیر می گذارد . همه قسمت های برنامه از سطح دستگاه تا خدمات سمت سرور که برنامه شما را پشتیبانی می کنند و همچنین نحوه اجرا و پشتیبانی تیم توسعه را مورد بررسی قرار دهید .

مرحله چهارم – بازاریابی

حدود دو میلیون برنامه موبایل در بازار وجود دارد . به این ترتیب چگونه می خواهید برنامه تان را در بازار به یک برنامه محبوب تبدیل کنید . یکی از بزرگترین فاکتورها در بازاریابی موفق برنامه ، مطمئن شدن از آگهی کاربران در خصوص موجود بودن آن ، پسندیدن و به اشتراک گذاری با دوستان است .

در این قسمت مراحلی برای نحوه مشهور کردن برنامه شما وجود دارد :

کلمات بیلبورد :مطمئن شوید که نام برنامه ، کلماتی کلید و توصیفات آن تا حد ممکن جذاب هستند . هر چه بازاری که برنامه شما در آن عرضه می شود بزرگتر باشد این مرحله اهمیت بیشتری می یابد .

کارهای اجتماعی : مطمئن شوید که برنامه شما در همه شبکه های اجتماعی با همان اسم دارای حساب کاربری است . مطالب را به طور مرتب بروز رسانی کنید ، به کاربران خود پاسخ دهید و توجه آنها را جلب کنید همچنین با تواضع و فروتنی به مسائل مربوط به خدمات مشتریان بپردازید .

کمک از طریق وبلاگ :منتقدین برای ارائه دهندگان یا برنامه های جدید دارای اهمیت هستند . آنها را مشغول کنید و نهایت تلاش خود را به کار بگیرید تا مطمئن شوید از برنامه شما تجربه مثبتی دارند و برای به پاسخ دادن به هر چیزی که در شبکه های اجتماعی می نویسند آماده باشید .

کمک از طریق ایمیل : کاربران را درگیر کنید و از طریق ارسال ایمیل های هدفمند آنها را در خصوص اخبار ،تبلیغات و فروش به روز نگه دارید . ایمیل هایی را ارسال کنید  که دارای دکمه رسانه اجتماعی برای به اشتراک گذاری مطالب اند و به مجموعه ای از مطالب در وبلاگ شرکت می انجامند .

 

یکی از بزرگترین فاکتورها در بازاریابی موفق برنامه ، مطمئن شدن از آگهی کاربران در خصوص موجود بودن آن ، پسندیدن و به اشتراک گذاری با دوستان است .

 

 

سایر فهرست ها : فروشگاه های برنامه تنها مکان موجود برای پیدا کردن مخاطب نمی باشند . به بررسی فهرست هایی که برای مشتریان شما مهم اند بپردازید و مطمئن شوید برنامه شما به شکل مثبت برای آنها ارائه می شود .

منابع بیشتر : قوانین در ارتباط با بهترین امور برای بازاریابی برنامه به طور متناوب تغییر می کنند . به بررسی منابع اینترنتی مربوط به قوانین مشارکت و  داستان های به مربوط به موفقیت متخصصانی بپردازید که می دانند مردم امسال ، این ماه و این هفته  چکار می کنند . و توصیه های بازاریابی سال گذشته برای موفقیت امروز برنامه تکیه نکنید .

 

 

 

 

 

مرحله پنجم – حفظ و مدیریت – تثبیت برنامه

مشتریان تان را سرگرم کنید و با ارائه یک تجربه بی نظیر که برنامه شما را تثبیت می کند آنها را بازگردانید به این ترتیب در آینده کاربران به خرید های درون برنامه ای و دانلود برنامه های بیشتر خواهند پرداخت .

پرسش هایی که مشتریان پیش از خرید یک محصول می پرسند عبارتند از :

 • عملکرد : برنامه چه کاری انجام می دهد ؟ مشریان به کارکرد برنامه شما که آن را از سایر برنامه ها متمایز می کند علاقه مندند به ویژه آنکه بدانند چگونه برنامه شما براساس روش های جدید به ارائه امور می پردازد ؟
 • امنیت :کاربران میخواهند به عنوان بخشی از برنامه اطلاعاتی را در مورد نحوه جمع آوری ، پردازش و ذخیره داده ها و نحوه ارتباط برنامه شما با سایر برنامه ها و خدمات بدست بیاورند
 • سرعت : سرعت برنامه چقدر است ؟ برنامه ای که سرعت پایینی داشته باشد برنامه خوبی نخواهد داشت .
 • ثبات : آیا برنامه شکست می خورد ؟ ایا اطلاعات خود را از دست می دهند ؟ آیا تجربیات موجود منطقی اند ؟

 

برای شناسایی مشکلات کاربردی برنامه منتظر انتقادات و استقبال پایین کاربران نباشید.

 

با استفاده از روش های زیر برنامه خود را تثبیت کنید :

پیدا کردن و رفع مسائل : مطمئن شوید طراحان به طور متناوب کارایی برنامه را بررسی و قبل از بوجود آمدن مسایل و تبدیل به عنوان یک معضل آنها را شناسایی می کنند . برای شناخت مشکلات کاربردی برنامه خود منتظر انتقادات و استقبال پایین کاربران نباشید .

با کاربران ارتباط داشته باشید :اجازه دهید کاربران شما از اقدامات ، علت آنها و مهم تر از همه علت اقدامات شما برای بهبود تجربیات آنها اطلاع داشته باشند .

به برنامه خود اهمیت بدهید : برای جذب مشتری یک فرصت دارید اما از این به بعد همه ارتباطات بین کاربران و برنامه شما فرصتی برای از دست دادن آنهاست . حس درستی از بدگمانی را درباره عملکرد برنامه داشته باشید و مطمئن شوید که کاربران همیشه از برنامه استفاده می کنند و برنامه مطابق با قیمت اش به فروش می رسد .

نتیجه گیری :برنامه های موبایل در حال تغییر روش ارتباط ما و نحوه ارتباط ما با فناوری اند و بازار برنامه به سرعت در حال رشد است و اکنون زمان هیجان انگیزی برای آن است که طراح برنامه باشیم . با بکارگیری این پنج اصل در پروسه توسعه ازموفقیت برنامه و موفقیت خود مطمئن می شوید .

درباره نرم افزار newrelic

نرم افزار new relic  یک نرم افزار تحلیل گر است که به بررسی میلیارد ها شاخص درباره میلیون ها برنامه می پردازد . راه حل جامع ما که بر مبنایبرنامهSaaS قرار دارد یک رابط قدرتمند برای  وب و برنامه های بومی موبایل است و عملکرد داده های بررسی شده را برای فناوری منتخب در محیط تثبیت می کند . پنجاه هزار مشتری داریم که هر روزه از پاسخ های ما برای بهینه سازی بیش از 118 میلیارد شاخص برای دو میلیارد برنامه استفاده می کنند .

وقتی که برند شما و تجربه مشتری وابسته به عملکرد نرم افزار مدرن است برنامه new relic  اطلاعات و دانش لازم را برای محیط فراهم می کند برا

 

پنج مرحله اصلی برای ساخت موفق برنامه های موبایل

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.رسیدگی به طرح برای موفقیت در محیط رقابتی

 

 

فهرست مطالب

مقدمه……………………………………………………………………………………………………..3

استراتژی ………………………………………………………………………………………………..4

طراحی …………………………………………………………………………………………………..5

توسعه ……………………………………………………………………………………………………6

بازاریابی ………………………………………………………………………………………………..7

رسیدگی …………………………………………………………………………………………………8

نتیجه گیری ……………………………………………………………………………………………..8

درباره newrelic……………………………………………………………………………………….8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بازار موبایل بسیار داغ است ، گارتنر(Gartner) پیش بینی کرده تا سال 2016 درآمد حاصل از دانلود  310 میلیارد برنامه به ارزش برابر با 74 میلیارد دلار خواهد بود : با عرضه حدود دو میلیون برنامه رقابت برای مشهور ماندن شدت یافته است .در فروشگاه برنامه اپل بالغ بر 900 هزار برنامه وجود دارد که با 750 هزار برنامه برای گوگل پلی (Google play) ، 120 هزار برنامه برای بلک بری (black berry) و 80 هزار برنامه برای ویندوز 8 ادغام شده است . تصمیم گیری برای ساخت یک برنامه موبایل کاری ساده است و طراحی یک برنامه با کیفیت کار سختی است . در بازارهای شلوغ مربوط به برنامه های موبایل هیچ تضمینی وجود ندارد . شرکت تحقیقاتی آلمانی آددوون در گزارشی اعلام کرده که 3/2 از برنامه های فروشکاه اپل حتی یک بار هم دانلود نمی شوند . ساخت یک طرح استادانه برای توسعه محصول که تحقیقات بازار ، استراتژی ، طراحی و توسعه را مورد بررسی قرار می دهد بزرگترین فرصت را برای موفقیت فراهم می کند .

موفقیت چیست ؟

در این مقاله موفقیت به معنی برنامه ای است که چهار هدف نهایی را پوشش دهد :

 • برنامه به تقاضا یا مجموعه اهداف مد نظر ناشر جواب دهد .
 • برنامه تعدادی زیادی از مخاطبان را به منظور برآورده کردن معیار اول جذب کند .
 • برنامه پاسخگو نیازها و انتظارات مخاطبانش باشد .
 • برنامه بتواند مخاطبان را تشویق به ادامه استفاده ، نصب نسخه های جدید و تبلیغ برنامه برای دیگران کند .

 

پنج مرحله اصلی در ساخت برنامه ی موبایل وجود دارد که در صورت موفقیت آمیز به این اهداف را تعیین می کند .هر یک از این مراحل برای موفقیت کلی برنامه و ورود به مرحله بعدی توسعه مرحله بعدی محصول ضروری اند .شناخت هر مرحله احتمال موفقیت را برنامه موبایل را افزایش می دهد .

 

ساخت یک طرح استادانه برای توسعه محصول که تحقیقات بازار ، استراتژی ، طراحی و توسعه را مورد بررسی قرار می دهد بزرگترین فرصت را برای موفقیت فراهم می کند

پنج مرحله اصلی در ساخت برنامه موبایل عبارتند از :

 

                              ü            استراتژی – چرا برنامه را می سازیم ؟

                              ü            طراحی – چگونه برنامه را می سازیم ؟

                              ü            توسعه – بیایید برنامه را بسازیم ؟

                              ü            بازاریابی – بیاید آن را بفروشیم

                              ü            حفظ – مردم را برای استفاده از آن حفظ کنیم .

 

در این مقاله به منظوردرک نحوه کارکرد آنها با یکدیگر برای ایجاد یک برنامه موفقیت آمیز به بررسی این مراحل می پردازیم

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مرحله اول – استراتژی

برای آنکه بدانید عازم کجا هستید باید موقعیت فعلی خود را بشناسید . مرحله اول به معنی تعیین و اصلاح ظاهر موفقیت برنامه برای سازمان وساخت نقشه ی راه پروسه ی دستیابی به آن اهداف است . تصمیماتی که در انتخاب استراتژی برنامه می گیرید تاثیرمهمی بروی مراحل بعدی پروژه دارد .تصمیمات زیادی برای ساخت برنامه بگیرید به عنوان مثال گوشی هوشمند یا تبلت : با برنامه اندروید یا IOS  وتوسعه برنامه ای که دارای یک پلت فرم یا چند پلت فرم باشد . بررسی و پرداختن به دلایلی که در پس تصمیمات شما وجود دارد بهترین فرصت را برای موفقیت فراهم می کند . هنگامی که یک پروژه را شروع می کنید سوال های زیر را از خود بپرسید :

آیا هدف برنامه کسب سرمایه برای شرکت از طریق فروش موبایل است ؟  آیا قرار است همانند مجموعه های اولیه ، میانی یا نهایی برنامه ها ارایه شود ؟ آیا افزایش شناخت مردم از برند شرکت باعث ایجاد ترافیک در وب سایت یا دفتر شرکت می شود .؟آیا این برنامه برای ارایه خدمات مشتریان بر مبنای کاربران موجود یا برای خدمات یا محصولات سازمان شما طراحی می شود ؟ پاسخ شما به این پرسش ها مبنایی را برای طراحی برنامه تعیین می کند که هر یک دارای مجموعه ای از مشخصات ، عملکردها و نیازهای ویژه اند که باید مورد بررسی قرار گیرند . متقابلا مدیریت اهداف اولیه برنامه به تعیین رابط کاربری و نیازهای طرح می پردازد . رابط کاربری برنامه تبلیغات با رابط کاربری گوشی های هوشمند تفاوت دارد .

برنامه هایی که بای یک وضعیت قدیمی طراحی شده اند با برنامه هایی که مستقیما برای فروش محصولات یا خدمات طراحی شده اند تفاوت دارند .

 

بررسی و پرداختن به دلایلی که در پس تصمیمات شما وجود دارد بهترین فرصت را برای موفقیت فراهم می کند .

 

 

عامل اصلی برای تعیین و کارآمد کردن ویژگی ها و آرایه های برنامه ، شناخت علت ساخت برنامه است .شناخت موقعیت و رقابت مهم است بنابراین یک تحلیل و بررسی کامل رقابتی بروی سایر برنامه ها انجام دهید . به بررسی عملکرد آنها بپردازید ، از اشتباهات آنها درس بگیرید و نقاط ضعف برنامه ی خود را تقویت کنید . مجبور به ابداع مجدد برنامه نیستید – اگر آنها در حال انجام برنامه ای هستند که کارایی دارد شما نیز می توانید همان را انجام دهید .

در این مرحله از پروسه سه نتیجه مهم وجود دارد . به منظور از کسب اطمینان از به کار گیری اصول مناسب مطمئن شوید که هر یک به طور کامل شناسایی شده اند .

نتیجه اول : اهداف اصلی

بهترین الگوی تجاری را تعیین کنید . گزارش دقیقی از اهداف  برنامه را بنویسید . تعاریف موفقیت را واضح  بنویسید . مطمئن شوید که اهداف آنقدر گسترده و منتوع نیستند که دو یا چند هدف مغایر با یکدیگر باشند .

نتیجه دوم :مسئله و راه حل از دیدگاه مخاطبان

گزارشی از مسائل یا نیازهایی که برنامه می تواند برای مخاطبانش برآورده کند تهیه کنید . مفهوم مسئله / نیاز و راه حل را به خوبی تعریف کنید تا بتوانید راهنمایی ارزشمندی را برای تیم توسعه در مراحل بعدی انجام دهید .

نتیجه سوم : تعریف مخاطب

تلاش اصلی تان  را بروی توسعه مشتری قرار دهید . افرادی که برنامه شما را دانلود می کنند یا می خرند را تعریف کنید مشتریان تان را بر اساس تحقیق واقعی و بازخورد حقیقی مشتریان تعیین نمایید .

 

 

 

مرحله دوم – طراحی

پس از ایجاد اصول استراتژیک برنامه می توانید به طراحی آن بپردازید . در این مرحله تمرکز بروی تجربه کاربری – به عبارتی رابط ، کارکرد و عملکردعملکرد برنامه ای که کاربران از آن استفاده می کنند مهم ترین نکته است بخاطر داشتن ابزاری که از آن استفاده می کنند  بخشی از این فرآیند است : هنگامی که به طراحی یک برنامه می پردازید ، قصد دارید آن را برای گوشی هایی با صفحه نمایش کوچک طراحی کنید یا برای صفحه تبلت ؟

تعیین تعداد صفحاتی که برنامه شما بروی آن نصب می شود یک نکته ارزشمند در طراحی است . ممکن است مجبور به طراحی رابط های مختلف برای صفحاتی با اندازه متفاوت باشید یا قابلیت دسترسی برنامه خود را برای یک اندازه مشخص محدود کنید . هدف کلی خود را به یاد داشته باشید : “حیرت انگیز” کلمه ای است که انتظار دارید کاربران برایتوصیف برنامه شما به کار ببرند . تحقیقات انجام شده بروی مشتریان در بازار اطلاعاتی را درخصوص توسعه مهم ترین ویژگی ها ارائه کرده است .

در این مرحله این سه سوال مهم را بپرسید و پاسخ دهید :

 • کاربران شما به چه نوع تجربه ای – خرید ، جمع آوری اطلاعات ، آموزش و سرگرمی یا تلفیقی از این موارد – نیاز دارند ؟.
 • عوامل اصلی و کاربردی برنامه شما چه مواردی هستند ؟
 • چگونه عملکرد کیفی برنامه خود را تعریف می کنید ؟

هنگامی که چهار چوب یک برنامه تعیین شود ایده بهتری درباره بودجه و منابع  مورد نیاز برای خواهید داشت این حالت ، مسئله متخصص داخلی و مشاور خارجی را مطرح می کند .

آیا توسعه برنامه به صورت سازمانی دارای مزیت های واقعی است با در صورت همکاری با یک شرکت خارجی توسعه دهنده موبایل می توانید محصول بهتری عرضه کنید ؟ اگه بوسیله تبلت خود یا با کمک شخص ثالث به  طراحی برنامه موبایل می پردازید پیروی از بهترین عملکرد ها در مرحله طراحی بسیار مهم است . برخی از بهترین عملکرد های شناخته شده عبارتند از :

عجله نکنید : شروع کد گذاری در ابتدای کار امری طبیعی است . مطمئن شوید که مراحل طراحی که بعدا باعث صرفه جویی در وقت و کار می شود را حذف نمی کنید .

زمان بیشتری را صرف ثبت تحلیل و بررسی نیازها ، استخراج مضامین ، طراحی رابط کاربری و غیره کنید طراحی و ساختار کلی فناوری اطلاعات را به یاد بیاورید .لازم است که برخی از برنامه های موبایل با ساختار سازمان شما مطابقت داشته باشد . نادیده گرفتن نقاط قوت و محدودیت های سیستم فعلی می تواند به طراحی برنامه ای با مجموعه ای از مسائل و مشکلات عملکردی بینجامد .

به بررسی ، یادگیری و همسازی با سایر برنامه ها بپردازید . نگذارید نقصتان شما را از مطالعه آنچه را که قبلا یاد گرفته اید بازدارد . از طرح های موجود درس بگیرید و برنامه خود را بر اساس یادگیری هایتان بسازید .

 

تعیین تعداد صفحاتی که برنامه شما بر روی آن نصب میشود یک نکته ارزشمند است.

 

 

هزینه ها را کم کنید : باید هرچیزی که در برنامه موبایل به تجربه مثبت کاربرکمک نکندیا هیچ تاثیر عملکردی مهمی داشته باشد حذف شود  .

از توسعه دهنده غافل نشوید مطمئن شوید که تیم توسعه تا جایی که ممکن است در پروسه فعالیت دارند .آنها می توانند از ابتدا تا انتهای پروژه با ارائه اطلاعاتی ارزشمند برخی از مسائل و ارائه دهنده محصول  وکاربر را حذف کنند . در مرحله تکمیل طرح باید مجموعه ای از طرح های مربوط به صفحه نمایش ، عملکرد های کنترلی و مشخصات اجرایی را داشته باشید که برای عرضه برنامه به تیم توسعه رائه شود .

 

 

مرحله سوم – توسعه

هنگامی که مرحله توسعه را شروع می کنید باید دو تصمیم مهم بگیرید : اول ، برنامه را برای یک پلت فرم خاص یا برای چند پلت فرم طراحی می کنید ؟دوم ، از کدام مجموعه از ابزارها برای توسعه برنامه موبایل استفاده می کنید ؟هر یک از این انتخاب ها مزایا و چالش هایی را برای تیم توسعه و پشتیبانی محصول ایجاد می کنند . تصمیم گیری در خصوص استفاده از محیط توسعه بزرگترین تاثیر را بروی کاربران شما دارد .

ارائه دهنده گان برنامه باید به دقت تصمیمات شان را بررسی کنند. توسعه یک پلت فرم ویژه حداکثر استفاده را از مشخصات و عملکرد های بومی و منحصر به فرد هر پلت فرم می برد . برنامه های بومی در مقایسه با برنامه هایی که با استفاده از HTML  ارائه می شوند سرعت بالاتری دارند به عنوان مثال فیسبوک  برنامه IOS خود را از HTML5 یک برنامه بومی (با استفاده از XCODEساخته شده است تغییر داد و شما شاهد افزایش سرعت ، باز شدن سریعتر برنامه آپلود سریعتر انیمیشن ها و مرور شدن آنی است . بعلاوه این برنامه ها می توانند حداکثر استفاده را از بازاریابی و توضیع قابلیت های مختلف برنامه ی دارای پلت فرم خاص ببرند . اما اگر آن مزایا را در مقابل هزینه اقدامات توسعه مجزا برای هر پلت فرم در نظر بگیرید و از مرتبط بودن برنامه با یکی از آنها می بینید که باعث روبرگرداندن مالکین در سایر پلت فرم ها می شود .

HTML5 می تواند حق انتخابی را برای طراحی برنامه ی دادای چند پلت فرم فراهم کند . برنامه های وب محور که در HTML5 توسعه یافته اند برای ارائه دهندگان امکان کنترل بیشتر بروی نحوی ارائه برنامه در سیستم های اجرایی و اندازه های مختلف صفحه نمایش را فراهم می کنند . مزیت بزرگتر آن این است که بروز رسانی برنامه می تواند به سرور ارائه دهنده برنامه مرتبط شود و به جای آنکه درخواست بروز رسانی با دسترسی کاربر به برنامه اعلام شود (شبیه به آماده سازی برنامه ی وب ) و ما مجبور به بررسی برنامه باشیم ، برنامه هایی با پلت فرم خاص طراحی کنیم که فرآیند عرضه و بروز رسانی محصول را درخواست کنند . حتی سازندگان HTML5 اعتراف می کنند که این برنامه هنوز در حال پیشرفت است . ممکن است کاربران به ایده برنامه برمبنای HTML5 کاملا علاقه مند باشند اما ایده یک برنامه کاملا کاربردی موبایل که بیشتر عرضه می شوند را دوست دارند . الان زمان آن است که اصول توسعهچند پلت فرم که به ایجاد برنامه های بومی و دارای یک پلت فرم کمک می کند (مانند APP celerator &azure  ) از لحاظ زمان ، هزینه و کارایی به نفع شما کار کنند . شرکت تحقیقاتی گارتنر پیش بینی کرده تا سال  2016 نیمی از برنامه های موبایل تلفیقی از بزنامه های بومی و HTML5 خواهند بود . علاوه بر این مسائل تصمیمات دیگری برای توسعه برنامه گرفته می شوند که بروی مراحل 4 و 5 پروسه تاثیر مهمی می گذارد کاربران برنامه های موبایل عملکرد ضعیف برنامه را بروی گوشی هایشان تحمل نمی کنند . طراحان باید تجربه کاربرران را به عنوان یک عامل مهم به یاد داشته باشند و به گونه ای به طراحی کد بپردازند که امکان بررسی عملکرد برنامه را از طریق کاربرد و آماده سازی آن فراهم کند .

این موضوع در هنگام تثبیت برنامه –مرحله ای که بعدا به آن می پردازیم بسیار مهم است اگر برنامه ای را برای یک شرکت خاص طراحی می کنید و می خواهید آن را منحصر به سازمان کنید فروشگاه شخصی ( مانند شرکت اپل ) را مورد بررسی قرار دهید تا به کاربران خوداجازه طراحی و عرضه برنامه های سازمانی را به کارمندانش می دهد .

 

همه قسمتهای برنامه از سطح دستگاه تا خدمات سمت سرور که از یرنامه شما پشتیبانی میکنند و نحوه اجرا و پشتیبانی تیم توسعه را مورد بررسی قرار دهید. 

 

.برنامه های مورد بحث چه دارای پلت فرم خاص باشند مانند اندروید یا IOS : چه دارای چند پلت فرم باشند مانند APPcelerator خدمات موبایل ویندوز azure یا HTML5 چه خدمات سمت سرور باشند مانند Parse  یا stackmob ، مجموعه برنامه بروی مجموعه مشخصات و توسعه پروسه تاثیر می گذارد . همه قسمت های برنامه از سطح دستگاه تا خدمات سمت سرور که برنامه شما را پشتیبانی می کنند و همچنین نحوه اجرا و پشتیبانی تیم توسعه را مورد بررسی قرار دهید .

مرحله چهارم – بازاریابی

حدود دو میلیون برنامه موبایل در بازار وجود دارد . به این ترتیب چگونه می خواهید برنامه تان را در بازار به یک برنامه محبوب تبدیل کنید . یکی از بزرگترین فاکتورها در بازاریابی موفق برنامه ، مطمئن شدن از آگهی کاربران در خصوص موجود بودن آن ، پسندیدن و به اشتراک گذاری با دوستان است .

در این قسمت مراحلی برای نحوه مشهور کردن برنامه شما وجود دارد :

کلمات بیلبورد :مطمئن شوید که نام برنامه ، کلماتی کلید و توصیفات آن تا حد ممکن جذاب هستند . هر چه بازاری که برنامه شما در آن عرضه می شود بزرگتر باشد این مرحله اهمیت بیشتری می یابد .

کارهای اجتماعی : مطمئن شوید که برنامه شما در همه شبکه های اجتماعی با همان اسم دارای حساب کاربری است . مطالب را به طور مرتب بروز رسانی کنید ، به کاربران خود پاسخ دهید و توجه آنها را جلب کنید همچنین با تواضع و فروتنی به مسائل مربوط به خدمات مشتریان بپردازید .

کمک از طریق وبلاگ :منتقدین برای ارائه دهندگان یا برنامه های جدید دارای اهمیت هستند . آنها را مشغول کنید و نهایت تلاش خود را به کار بگیرید تا مطمئن شوید از برنامه شما تجربه مثبتی دارند و برای به پاسخ دادن به هر چیزی که در شبکه های اجتماعی می نویسند آماده باشید .

کمک از طریق ایمیل : کاربران را درگیر کنید و از طریق ارسال ایمیل های هدفمند آنها را در خصوص اخبار ،تبلیغات و فروش به روز نگه دارید . ایمیل هایی را ارسال کنید  که دارای دکمه رسانه اجتماعی برای به اشتراک گذاری مطالب اند و به مجموعه ای از مطالب در وبلاگ شرکت می انجامند .

 

یکی از بزرگترین فاکتورها در بازاریابی موفق برنامه ، مطمئن شدن از آگهی کاربران در خصوص موجود بودن آن ، پسندیدن و به اشتراک گذاری با دوستان است .

 

 

سایر فهرست ها : فروشگاه های برنامه تنها مکان موجود برای پیدا کردن مخاطب نمی باشند . به بررسی فهرست هایی که برای مشتریان شما مهم اند بپردازید و مطمئن شوید برنامه شما به شکل مثبت برای آنها ارائه می شود .

منابع بیشتر : قوانین در ارتباط با بهترین امور برای بازاریابی برنامه به طور متناوب تغییر می کنند . به بررسی منابع اینترنتی مربوط به قوانین مشارکت و  داستان های به مربوط به موفقیت متخصصانی بپردازید که می دانند مردم امسال ، این ماه و این هفته  چکار می کنند . و توصیه های بازاریابی سال گذشته برای موفقیت امروز برنامه تکیه نکنید .

 

 

 

 

 

مرحله پنجم – حفظ و مدیریت – تثبیت برنامه

مشتریان تان را سرگرم کنید و با ارائه یک تجربه بی نظیر که برنامه شما را تثبیت می کند آنها را بازگردانید به این ترتیب در آینده کاربران به خرید های درون برنامه ای و دانلود برنامه های بیشتر خواهند پرداخت .

پرسش هایی که مشتریان پیش از خرید یک محصول می پرسند عبارتند از :

 • عملکرد : برنامه چه کاری انجام می دهد ؟ مشریان به کارکرد برنامه شما که آن را از سایر برنامه ها متمایز می کند علاقه مندند به ویژه آنکه بدانند چگونه برنامه شما براساس روش های جدید به ارائه امور می پردازد ؟
 • امنیت :کاربران میخواهند به عنوان بخشی از برنامه اطلاعاتی را در مورد نحوه جمع آوری ، پردازش و ذخیره داده ها و نحوه ارتباط برنامه شما با سایر برنامه ها و خدمات بدست بیاورند
 • سرعت : سرعت برنامه چقدر است ؟ برنامه ای که سرعت پایینی داشته باشد برنامه خوبی نخواهد داشت .
 • ثبات : آیا برنامه شکست می خورد ؟ ایا اطلاعات خود را از دست می دهند ؟ آیا تجربیات موجود منطقی اند ؟

 

برای شناسایی مشکلات کاربردی برنامه منتظر انتقادات و استقبال پایین کاربران نباشید.

 

با استفاده از روش های زیر برنامه خود را تثبیت کنید :

پیدا کردن و رفع مسائل : مطمئن شوید طراحان به طور متناوب کارایی برنامه را بررسی و قبل از بوجود آمدن مسایل و تبدیل به عنوان یک معضل آنها را شناسایی می کنند . برای شناخت مشکلات کاربردی برنامه خود منتظر انتقادات و استقبال پایین کاربران نباشید .

با کاربران ارتباط داشته باشید :اجازه دهید کاربران شما از اقدامات ، علت آنها و مهم تر از همه علت اقدامات شما برای بهبود تجربیات آنها اطلاع داشته باشند .

به برنامه خود اهمیت بدهید : برای جذب مشتری یک فرصت دارید اما از این به بعد همه ارتباطات بین کاربران و برنامه شما فرصتی برای از دست دادن آنهاست . حس درستی از بدگمانی را درباره عملکرد برنامه داشته باشید و مطمئن شوید که کاربران همیشه از برنامه استفاده می کنند و برنامه مطابق با قیمت اش به فروش می رسد .

نتیجه گیری :برنامه های موبایل در حال تغییر روش ارتباط ما و نحوه ارتباط ما با فناوری اند و بازار برنامه به سرعت در حال رشد است و اکنون زمان هیجان انگیزی برای آن است که طراح برنامه باشیم . با بکارگیری این پنج اصل در پروسه توسعه ازموفقیت برنامه و موفقیت خود مطمئن می شوید .

درباره نرم افزار newrelic

نرم افزار new relic  یک نرم افزار تحلیل گر است که به بررسی میلیارد ها شاخص درباره میلیون ها برنامه می پردازد . راه حل جامع ما که بر مبنایبرنامهSaaS قرار دارد یک رابط قدرتمند برای  وب و برنامه های بومی موبایل است و عملکرد داده های بررسی شده را برای فناوری منتخب در محیط تثبیت می کند . پنجاه هزار مشتری داریم که هر روزه از پاسخ های ما برای بهینه سازی بیش از 118 میلیارد شاخص برای دو میلیارد برنامه استفاده می کنند .

وقتی که برند شما و تجربه مشتری وابسته به عملکرد نرم افزار مدرن است برنامه new relic  اطلاعات و دانش لازم را برای محیط فراهم می کند برا

 

پنج مرحله اصلی برای ساخت موفق برنامه های موبایل

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.رسیدگی به طرح برای موفقیت در محیط رقابتی

 

 

فهرست مطالب

مقدمه……………………………………………………………………………………………………..3

استراتژی ………………………………………………………………………………………………..4

طراحی …………………………………………………………………………………………………..5

توسعه ……………………………………………………………………………………………………6

بازاریابی ………………………………………………………………………………………………..7

رسیدگی …………………………………………………………………………………………………8

نتیجه گیری ……………………………………………………………………………………………..8

درباره newrelic……………………………………………………………………………………….8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بازار موبایل بسیار داغ است ، گارتنر(Gartner) پیش بینی کرده تا سال 2016 درآمد حاصل از دانلود  310 میلیارد برنامه به ارزش برابر با 74 میلیارد دلار خواهد بود : با عرضه حدود دو میلیون برنامه رقابت برای مشهور ماندن شدت یافته است .در فروشگاه برنامه اپل بالغ بر 900 هزار برنامه وجود دارد که با 750 هزار برنامه برای گوگل پلی (Google play) ، 120 هزار برنامه برای بلک بری (black berry) و 80 هزار برنامه برای ویندوز 8 ادغام شده است . تصمیم گیری برای ساخت یک برنامه موبایل کاری ساده است و طراحی یک برنامه با کیفیت کار سختی است . در بازارهای شلوغ مربوط به برنامه های موبایل هیچ تضمینی وجود ندارد . شرکت تحقیقاتی آلمانی آددوون در گزارشی اعلام کرده که 3/2 از برنامه های فروشکاه اپل حتی یک بار هم دانلود نمی شوند . ساخت یک طرح استادانه برای توسعه محصول که تحقیقات بازار ، استراتژی ، طراحی و توسعه را مورد بررسی قرار می دهد بزرگترین فرصت را برای موفقیت فراهم می کند .

موفقیت چیست ؟

در این مقاله موفقیت به معنی برنامه ای است که چهار هدف نهایی را پوشش دهد :

 • برنامه به تقاضا یا مجموعه اهداف مد نظر ناشر جواب دهد .
 • برنامه تعدادی زیادی از مخاطبان را به منظور برآورده کردن معیار اول جذب کند .
 • برنامه پاسخگو نیازها و انتظارات مخاطبانش باشد .
 • برنامه بتواند مخاطبان را تشویق به ادامه استفاده ، نصب نسخه های جدید و تبلیغ برنامه برای دیگران کند .

 

پنج مرحله اصلی در ساخت برنامه ی موبایل وجود دارد که در صورت موفقیت آمیز به این اهداف را تعیین می کند .هر یک از این مراحل برای موفقیت کلی برنامه و ورود به مرحله بعدی توسعه مرحله بعدی محصول ضروری اند .شناخت هر مرحله احتمال موفقیت را برنامه موبایل را افزایش می دهد .

 

ساخت یک طرح استادانه برای توسعه محصول که تحقیقات بازار ، استراتژی ، طراحی و توسعه را مورد بررسی قرار می دهد بزرگترین فرصت را برای موفقیت فراهم می کند

پنج مرحله اصلی در ساخت برنامه موبایل عبارتند از :

 

                              ü            استراتژی – چرا برنامه را می سازیم ؟

                              ü            طراحی – چگونه برنامه را می سازیم ؟

                              ü            توسعه – بیایید برنامه را بسازیم ؟

                              ü            بازاریابی – بیاید آن را بفروشیم

                              ü            حفظ – مردم را برای استفاده از آن حفظ کنیم .

 

در این مقاله به منظوردرک نحوه کارکرد آنها با یکدیگر برای ایجاد یک برنامه موفقیت آمیز به بررسی این مراحل می پردازیم

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مرحله اول – استراتژی

برای آنکه بدانید عازم کجا هستید باید موقعیت فعلی خود را بشناسید . مرحله اول به معنی تعیین و اصلاح ظاهر موفقیت برنامه برای سازمان وساخت نقشه ی راه پروسه ی دستیابی به آن اهداف است . تصمیماتی که در انتخاب استراتژی برنامه می گیرید تاثیرمهمی بروی مراحل بعدی پروژه دارد .تصمیمات زیادی برای ساخت برنامه بگیرید به عنوان مثال گوشی هوشمند یا تبلت : با برنامه اندروید یا IOS  وتوسعه برنامه ای که دارای یک پلت فرم یا چند پلت فرم باشد . بررسی و پرداختن به دلایلی که در پس تصمیمات شما وجود دارد بهترین فرصت را برای موفقیت فراهم می کند . هنگامی که یک پروژه را شروع می کنید سوال های زیر را از خود بپرسید :

آیا هدف برنامه کسب سرمایه برای شرکت از طریق فروش موبایل است ؟  آیا قرار است همانند مجموعه های اولیه ، میانی یا نهایی برنامه ها ارایه شود ؟ آیا افزایش شناخت مردم از برند شرکت باعث ایجاد ترافیک در وب سایت یا دفتر شرکت می شود .؟آیا این برنامه برای ارایه خدمات مشتریان بر مبنای کاربران موجود یا برای خدمات یا محصولات سازمان شما طراحی می شود ؟ پاسخ شما به این پرسش ها مبنایی را برای طراحی برنامه تعیین می کند که هر یک دارای مجموعه ای از مشخصات ، عملکردها و نیازهای ویژه اند که باید مورد بررسی قرار گیرند . متقابلا مدیریت اهداف اولیه برنامه به تعیین رابط کاربری و نیازهای طرح می پردازد . رابط کاربری برنامه تبلیغات با رابط کاربری گوشی های هوشمند تفاوت دارد .

برنامه هایی که بای یک وضعیت قدیمی طراحی شده اند با برنامه هایی که مستقیما برای فروش محصولات یا خدمات طراحی شده اند تفاوت دارند .

 

بررسی و پرداختن به دلایلی که در پس تصمیمات شما وجود دارد بهترین فرصت را برای موفقیت فراهم می کند .

 

 

عامل اصلی برای تعیین و کارآمد کردن ویژگی ها و آرایه های برنامه ، شناخت علت ساخت برنامه است .شناخت موقعیت و رقابت مهم است بنابراین یک تحلیل و بررسی کامل رقابتی بروی سایر برنامه ها انجام دهید . به بررسی عملکرد آنها بپردازید ، از اشتباهات آنها درس بگیرید و نقاط ضعف برنامه ی خود را تقویت کنید . مجبور به ابداع مجدد برنامه نیستید – اگر آنها در حال انجام برنامه ای هستند که کارایی دارد شما نیز می توانید همان را انجام دهید .

در این مرحله از پروسه سه نتیجه مهم وجود دارد . به منظور از کسب اطمینان از به کار گیری اصول مناسب مطمئن شوید که هر یک به طور کامل شناسایی شده اند .

نتیجه اول : اهداف اصلی

بهترین الگوی تجاری را تعیین کنید . گزارش دقیقی از اهداف  برنامه را بنویسید . تعاریف موفقیت را واضح  بنویسید . مطمئن شوید که اهداف آنقدر گسترده و منتوع نیستند که دو یا چند هدف مغایر با یکدیگر باشند .

نتیجه دوم :مسئله و راه حل از دیدگاه مخاطبان

گزارشی از مسائل یا نیازهایی که برنامه می تواند برای مخاطبانش برآورده کند تهیه کنید . مفهوم مسئله / نیاز و راه حل را به خوبی تعریف کنید تا بتوانید راهنمایی ارزشمندی را برای تیم توسعه در مراحل بعدی انجام دهید .

نتیجه سوم : تعریف مخاطب

تلاش اصلی تان  را بروی توسعه مشتری قرار دهید . افرادی که برنامه شما را دانلود می کنند یا می خرند را تعریف کنید مشتریان تان را بر اساس تحقیق واقعی و بازخورد حقیقی مشتریان تعیین نمایید .

 

 

 

مرحله دوم – طراحی

پس از ایجاد اصول استراتژیک برنامه می توانید به طراحی آن بپردازید . در این مرحله تمرکز بروی تجربه کاربری – به عبارتی رابط ، کارکرد و عملکردعملکرد برنامه ای که کاربران از آن استفاده می کنند مهم ترین نکته است بخاطر داشتن ابزاری که از آن استفاده می کنند  بخشی از این فرآیند است : هنگامی که به طراحی یک برنامه می پردازید ، قصد دارید آن را برای گوشی هایی با صفحه نمایش کوچک طراحی کنید یا برای صفحه تبلت ؟

تعیین تعداد صفحاتی که برنامه شما بروی آن نصب می شود یک نکته ارزشمند در طراحی است . ممکن است مجبور به طراحی رابط های مختلف برای صفحاتی با اندازه متفاوت باشید یا قابلیت دسترسی برنامه خود را برای یک اندازه مشخص محدود کنید . هدف کلی خود را به یاد داشته باشید : “حیرت انگیز” کلمه ای است که انتظار دارید کاربران برایتوصیف برنامه شما به کار ببرند . تحقیقات انجام شده بروی مشتریان در بازار اطلاعاتی را درخصوص توسعه مهم ترین ویژگی ها ارائه کرده است .

در این مرحله این سه سوال مهم را بپرسید و پاسخ دهید :

 • کاربران شما به چه نوع تجربه ای – خرید ، جمع آوری اطلاعات ، آموزش و سرگرمی یا تلفیقی از این موارد – نیاز دارند ؟.
 • عوامل اصلی و کاربردی برنامه شما چه مواردی هستند ؟
 • چگونه عملکرد کیفی برنامه خود را تعریف می کنید ؟

هنگامی که چهار چوب یک برنامه تعیین شود ایده بهتری درباره بودجه و منابع  مورد نیاز برای خواهید داشت این حالت ، مسئله متخصص داخلی و مشاور خارجی را مطرح می کند .

آیا توسعه برنامه به صورت سازمانی دارای مزیت های واقعی است با در صورت همکاری با یک شرکت خارجی توسعه دهنده موبایل می توانید محصول بهتری عرضه کنید ؟ اگه بوسیله تبلت خود یا با کمک شخص ثالث به  طراحی برنامه موبایل می پردازید پیروی از بهترین عملکرد ها در مرحله طراحی بسیار مهم است . برخی از بهترین عملکرد های شناخته شده عبارتند از :

عجله نکنید : شروع کد گذاری در ابتدای کار امری طبیعی است . مطمئن شوید که مراحل طراحی که بعدا باعث صرفه جویی در وقت و کار می شود را حذف نمی کنید .

زمان بیشتری را صرف ثبت تحلیل و بررسی نیازها ، استخراج مضامین ، طراحی رابط کاربری و غیره کنید طراحی و ساختار کلی فناوری اطلاعات را به یاد بیاورید .لازم است که برخی از برنامه های موبایل با ساختار سازمان شما مطابقت داشته باشد . نادیده گرفتن نقاط قوت و محدودیت های سیستم فعلی می تواند به طراحی برنامه ای با مجموعه ای از مسائل و مشکلات عملکردی بینجامد .

به بررسی ، یادگیری و همسازی با سایر برنامه ها بپردازید . نگذارید نقصتان شما را از مطالعه آنچه را که قبلا یاد گرفته اید بازدارد . از طرح های موجود درس بگیرید و برنامه خود را بر اساس یادگیری هایتان بسازید .

 

تعیین تعداد صفحاتی که برنامه شما بر روی آن نصب میشود یک نکته ارزشمند است.

 

 

هزینه ها را کم کنید : باید هرچیزی که در برنامه موبایل به تجربه مثبت کاربرکمک نکندیا هیچ تاثیر عملکردی مهمی داشته باشد حذف شود  .

از توسعه دهنده غافل نشوید مطمئن شوید که تیم توسعه تا جایی که ممکن است در پروسه فعالیت دارند .آنها می توانند از ابتدا تا انتهای پروژه با ارائه اطلاعاتی ارزشمند برخی از مسائل و ارائه دهنده محصول  وکاربر را حذف کنند . در مرحله تکمیل طرح باید مجموعه ای از طرح های مربوط به صفحه نمایش ، عملکرد های کنترلی و مشخصات اجرایی را داشته باشید که برای عرضه برنامه به تیم توسعه رائه شود .

 

 

مرحله سوم – توسعه

هنگامی که مرحله توسعه را شروع می کنید باید دو تصمیم مهم بگیرید : اول ، برنامه را برای یک پلت فرم خاص یا برای چند پلت فرم طراحی می کنید ؟دوم ، از کدام مجموعه از ابزارها برای توسعه برنامه موبایل استفاده می کنید ؟هر یک از این انتخاب ها مزایا و چالش هایی را برای تیم توسعه و پشتیبانی محصول ایجاد می کنند . تصمیم گیری در خصوص استفاده از محیط توسعه بزرگترین تاثیر را بروی کاربران شما دارد .

ارائه دهنده گان برنامه باید به دقت تصمیمات شان را بررسی کنند. توسعه یک پلت فرم ویژه حداکثر استفاده را از مشخصات و عملکرد های بومی و منحصر به فرد هر پلت فرم می برد . برنامه های بومی در مقایسه با برنامه هایی که با استفاده از HTML  ارائه می شوند سرعت بالاتری دارند به عنوان مثال فیسبوک  برنامه IOS خود را از HTML5 یک برنامه بومی (با استفاده از XCODEساخته شده است تغییر داد و شما شاهد افزایش سرعت ، باز شدن سریعتر برنامه آپلود سریعتر انیمیشن ها و مرور شدن آنی است . بعلاوه این برنامه ها می توانند حداکثر استفاده را از بازاریابی و توضیع قابلیت های مختلف برنامه ی دارای پلت فرم خاص ببرند . اما اگر آن مزایا را در مقابل هزینه اقدامات توسعه مجزا برای هر پلت فرم در نظر بگیرید و از مرتبط بودن برنامه با یکی از آنها می بینید که باعث روبرگرداندن مالکین در سایر پلت فرم ها می شود .

HTML5 می تواند حق انتخابی را برای طراحی برنامه ی دادای چند پلت فرم فراهم کند . برنامه های وب محور که در HTML5 توسعه یافته اند برای ارائه دهندگان امکان کنترل بیشتر بروی نحوی ارائه برنامه در سیستم های اجرایی و اندازه های مختلف صفحه نمایش را فراهم می کنند . مزیت بزرگتر آن این است که بروز رسانی برنامه می تواند به سرور ارائه دهنده برنامه مرتبط شود و به جای آنکه درخواست بروز رسانی با دسترسی کاربر به برنامه اعلام شود (شبیه به آماده سازی برنامه ی وب ) و ما مجبور به بررسی برنامه باشیم ، برنامه هایی با پلت فرم خاص طراحی کنیم که فرآیند عرضه و بروز رسانی محصول را درخواست کنند . حتی سازندگان HTML5 اعتراف می کنند که این برنامه هنوز در حال پیشرفت است . ممکن است کاربران به ایده برنامه برمبنای HTML5 کاملا علاقه مند باشند اما ایده یک برنامه کاملا کاربردی موبایل که بیشتر عرضه می شوند را دوست دارند . الان زمان آن است که اصول توسعهچند پلت فرم که به ایجاد برنامه های بومی و دارای یک پلت فرم کمک می کند (مانند APP celerator &azure  ) از لحاظ زمان ، هزینه و کارایی به نفع شما کار کنند . شرکت تحقیقاتی گارتنر پیش بینی کرده تا سال  2016 نیمی از برنامه های موبایل تلفیقی از بزنامه های بومی و HTML5 خواهند بود . علاوه بر این مسائل تصمیمات دیگری برای توسعه برنامه گرفته می شوند که بروی مراحل 4 و 5 پروسه تاثیر مهمی می گذارد کاربران برنامه های موبایل عملکرد ضعیف برنامه را بروی گوشی هایشان تحمل نمی کنند . طراحان باید تجربه کاربرران را به عنوان یک عامل مهم به یاد داشته باشند و به گونه ای به طراحی کد بپردازند که امکان بررسی عملکرد برنامه را از طریق کاربرد و آماده سازی آن فراهم کند .

این موضوع در هنگام تثبیت برنامه –مرحله ای که بعدا به آن می پردازیم بسیار مهم است اگر برنامه ای را برای یک شرکت خاص طراحی می کنید و می خواهید آن را منحصر به سازمان کنید فروشگاه شخصی ( مانند شرکت اپل ) را مورد بررسی قرار دهید تا به کاربران خوداجازه طراحی و عرضه برنامه های سازمانی را به کارمندانش می دهد .

 

همه قسمتهای برنامه از سطح دستگاه تا خدمات سمت سرور که از یرنامه شما پشتیبانی میکنند و نحوه اجرا و پشتیبانی تیم توسعه را مورد بررسی قرار دهید. 

 

.برنامه های مورد بحث چه دارای پلت فرم خاص باشند مانند اندروید یا IOS : چه دارای چند پلت فرم باشند مانند APPcelerator خدمات موبایل ویندوز azure یا HTML5 چه خدمات سمت سرور باشند مانند Parse  یا stackmob ، مجموعه برنامه بروی مجموعه مشخصات و توسعه پروسه تاثیر می گذارد . همه قسمت های برنامه از سطح دستگاه تا خدمات سمت سرور که برنامه شما را پشتیبانی می کنند و همچنین نحوه اجرا و پشتیبانی تیم توسعه را مورد بررسی قرار دهید .

مرحله چهارم – بازاریابی

حدود دو میلیون برنامه موبایل در بازار وجود دارد . به این ترتیب چگونه می خواهید برنامه تان را در بازار به یک برنامه محبوب تبدیل کنید . یکی از بزرگترین فاکتورها در بازاریابی موفق برنامه ، مطمئن شدن از آگهی کاربران در خصوص موجود بودن آن ، پسندیدن و به اشتراک گذاری با دوستان است .

در این قسمت مراحلی برای نحوه مشهور کردن برنامه شما وجود دارد :

کلمات بیلبورد :مطمئن شوید که نام برنامه ، کلماتی کلید و توصیفات آن تا حد ممکن جذاب هستند . هر چه بازاری که برنامه شما در آن عرضه می شود بزرگتر باشد این مرحله اهمیت بیشتری می یابد .

کارهای اجتماعی : مطمئن شوید که برنامه شما در همه شبکه های اجتماعی با همان اسم دارای حساب کاربری است . مطالب را به طور مرتب بروز رسانی کنید ، به کاربران خود پاسخ دهید و توجه آنها را جلب کنید همچنین با تواضع و فروتنی به مسائل مربوط به خدمات مشتریان بپردازید .

کمک از طریق وبلاگ :منتقدین برای ارائه دهندگان یا برنامه های جدید دارای اهمیت هستند . آنها را مشغول کنید و نهایت تلاش خود را به کار بگیرید تا مطمئن شوید از برنامه شما تجربه مثبتی دارند و برای به پاسخ دادن به هر چیزی که در شبکه های اجتماعی می نویسند آماده باشید .

کمک از طریق ایمیل : کاربران را درگیر کنید و از طریق ارسال ایمیل های هدفمند آنها را در خصوص اخبار ،تبلیغات و فروش به روز نگه دارید . ایمیل هایی را ارسال کنید  که دارای دکمه رسانه اجتماعی برای به اشتراک گذاری مطالب اند و به مجموعه ای از مطالب در وبلاگ شرکت می انجامند .

 

یکی از بزرگترین فاکتورها در بازاریابی موفق برنامه ، مطمئن شدن از آگهی کاربران در خصوص موجود بودن آن ، پسندیدن و به اشتراک گذاری با دوستان است .

 

 

سایر فهرست ها : فروشگاه های برنامه تنها مکان موجود برای پیدا کردن مخاطب نمی باشند . به بررسی فهرست هایی که برای مشتریان شما مهم اند بپردازید و مطمئن شوید برنامه شما به شکل مثبت برای آنها ارائه می شود .

منابع بیشتر : قوانین در ارتباط با بهترین امور برای بازاریابی برنامه به طور متناوب تغییر می کنند . به بررسی منابع اینترنتی مربوط به قوانین مشارکت و  داستان های به مربوط به موفقیت متخصصانی بپردازید که می دانند مردم امسال ، این ماه و این هفته  چکار می کنند . و توصیه های بازاریابی سال گذشته برای موفقیت امروز برنامه تکیه نکنید .

 

 

 

 

 

مرحله پنجم – حفظ و مدیریت – تثبیت برنامه

مشتریان تان را سرگرم کنید و با ارائه یک تجربه بی نظیر که برنامه شما را تثبیت می کند آنها را بازگردانید به این ترتیب در آینده کاربران به خرید های درون برنامه ای و دانلود برنامه های بیشتر خواهند پرداخت .

پرسش هایی که مشتریان پیش از خرید یک محصول می پرسند عبارتند از :

 • عملکرد : برنامه چه کاری انجام می دهد ؟ مشریان به کارکرد برنامه شما که آن را از سایر برنامه ها متمایز می کند علاقه مندند به ویژه آنکه بدانند چگونه برنامه شما براساس روش های جدید به ارائه امور می پردازد ؟
 • امنیت :کاربران میخواهند به عنوان بخشی از برنامه اطلاعاتی را در مورد نحوه جمع آوری ، پردازش و ذخیره داده ها و نحوه ارتباط برنامه شما با سایر برنامه ها و خدمات بدست بیاورند
 • سرعت : سرعت برنامه چقدر است ؟ برنامه ای که سرعت پایینی داشته باشد برنامه خوبی نخواهد داشت .
 • ثبات : آیا برنامه شکست می خورد ؟ ایا اطلاعات خود را از دست می دهند ؟ آیا تجربیات موجود منطقی اند ؟

 

برای شناسایی مشکلات کاربردی برنامه منتظر انتقادات و استقبال پایین کاربران نباشید.

 

با استفاده از روش های زیر برنامه خود را تثبیت کنید :

پیدا کردن و رفع مسائل : مطمئن شوید طراحان به طور متناوب کارایی برنامه را بررسی و قبل از بوجود آمدن مسایل و تبدیل به عنوان یک معضل آنها را شناسایی می کنند . برای شناخت مشکلات کاربردی برنامه خود منتظر انتقادات و استقبال پایین کاربران نباشید .

با کاربران ارتباط داشته باشید :اجازه دهید کاربران شما از اقدامات ، علت آنها و مهم تر از همه علت اقدامات شما برای بهبود تجربیات آنها اطلاع داشته باشند .

به برنامه خود اهمیت بدهید : برای جذب مشتری یک فرصت دارید اما از این به بعد همه ارتباطات بین کاربران و برنامه شما فرصتی برای از دست دادن آنهاست . حس درستی از بدگمانی را درباره عملکرد برنامه داشته باشید و مطمئن شوید که کاربران همیشه از برنامه استفاده می کنند و برنامه مطابق با قیمت اش به فروش می رسد .

نتیجه گیری :برنامه های موبایل در حال تغییر روش ارتباط ما و نحوه ارتباط ما با فناوری اند و بازار برنامه به سرعت در حال رشد است و اکنون زمان هیجان انگیزی برای آن است که طراح برنامه باشیم . با بکارگیری این پنج اصل در پروسه توسعه ازموفقیت برنامه و موفقیت خود مطمئن می شوید .

درباره نرم افزار newrelic

نرم افزار new relic  یک نرم افزار تحلیل گر است که به بررسی میلیارد ها شاخص درباره میلیون ها برنامه می پردازد . راه حل جامع ما که بر مبنایبرنامهSaaS قرار دارد یک رابط قدرتمند برای  وب و برنامه های بومی موبایل است و عملکرد داده های بررسی شده را برای فناوری منتخب در محیط تثبیت می کند . پنجاه هزار مشتری داریم که هر روزه از پاسخ های ما برای بهینه سازی بیش از 118 میلیارد شاخص برای دو میلیارد برنامه استفاده می کنند .

وقتی که برند شما و تجربه مشتری وابسته به عملکرد نرم افزار مدرن است برنامه new relic  اطلاعات و دانش لازم را برای محیط فراهم می کند برا

 

پنج مرحله اصلی برای ساخت موفق برنامه های موبایل

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.رسیدگی به طرح برای موفقیت در محیط رقابتی

 

 

فهرست مطالب

مقدمه……………………………………………………………………………………………………..3

استراتژی ………………………………………………………………………………………………..4

طراحی …………………………………………………………………………………………………..5

توسعه ……………………………………………………………………………………………………6

بازاریابی ………………………………………………………………………………………………..7

رسیدگی …………………………………………………………………………………………………8

نتیجه گیری ……………………………………………………………………………………………..8

درباره newrelic……………………………………………………………………………………….8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بازار موبایل بسیار داغ است ، گارتنر(Gartner) پیش بینی کرده تا سال 2016 درآمد حاصل از دانلود  310 میلیارد برنامه به ارزش برابر با 74 میلیارد دلار خواهد بود : با عرضه حدود دو میلیون برنامه رقابت برای مشهور ماندن شدت یافته است .در فروشگاه برنامه اپل بالغ بر 900 هزار برنامه وجود دارد که با 750 هزار برنامه برای گوگل پلی (Google play) ، 120 هزار برنامه برای بلک بری (black berry) و 80 هزار برنامه برای ویندوز 8 ادغام شده است . تصمیم گیری برای ساخت یک برنامه موبایل کاری ساده است و طراحی یک برنامه با کیفیت کار سختی است . در بازارهای شلوغ مربوط به برنامه های موبایل هیچ تضمینی وجود ندارد . شرکت تحقیقاتی آلمانی آددوون در گزارشی اعلام کرده که 3/2 از برنامه های فروشکاه اپل حتی یک بار هم دانلود نمی شوند . ساخت یک طرح استادانه برای توسعه محصول که تحقیقات بازار ، استراتژی ، طراحی و توسعه را مورد بررسی قرار می دهد بزرگترین فرصت را برای موفقیت فراهم می کند .

موفقیت چیست ؟

در این مقاله موفقیت به معنی برنامه ای است که چهار هدف نهایی را پوشش دهد :

 • برنامه به تقاضا یا مجموعه اهداف مد نظر ناشر جواب دهد .
 • برنامه تعدادی زیادی از مخاطبان را به منظور برآورده کردن معیار اول جذب کند .
 • برنامه پاسخگو نیازها و انتظارات مخاطبانش باشد .
 • برنامه بتواند مخاطبان را تشویق به ادامه استفاده ، نصب نسخه های جدید و تبلیغ برنامه برای دیگران کند .

 

پنج مرحله اصلی در ساخت برنامه ی موبایل وجود دارد که در صورت موفقیت آمیز به این اهداف را تعیین می کند .هر یک از این مراحل برای موفقیت کلی برنامه و ورود به مرحله بعدی توسعه مرحله بعدی محصول ضروری اند .شناخت هر مرحله احتمال موفقیت را برنامه موبایل را افزایش می دهد .

 

ساخت یک طرح استادانه برای توسعه محصول که تحقیقات بازار ، استراتژی ، طراحی و توسعه را مورد بررسی قرار می دهد بزرگترین فرصت را برای موفقیت فراهم می کند

پنج مرحله اصلی در ساخت برنامه موبایل عبارتند از :

 

                              ü            استراتژی – چرا برنامه را می سازیم ؟

                              ü            طراحی – چگونه برنامه را می سازیم ؟

                              ü            توسعه – بیایید برنامه را بسازیم ؟

                              ü            بازاریابی – بیاید آن را بفروشیم

                              ü            حفظ – مردم را برای استفاده از آن حفظ کنیم .

 

در این مقاله به منظوردرک نحوه کارکرد آنها با یکدیگر برای ایجاد یک برنامه موفقیت آمیز به بررسی این مراحل می پردازیم

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مرحله اول – استراتژی

برای آنکه بدانید عازم کجا هستید باید موقعیت فعلی خود را بشناسید . مرحله اول به معنی تعیین و اصلاح ظاهر موفقیت برنامه برای سازمان وساخت نقشه ی راه پروسه ی دستیابی به آن اهداف است . تصمیماتی که در انتخاب استراتژی برنامه می گیرید تاثیرمهمی بروی مراحل بعدی پروژه دارد .تصمیمات زیادی برای ساخت برنامه بگیرید به عنوان مثال گوشی هوشمند یا تبلت : با برنامه اندروید یا IOS  وتوسعه برنامه ای که دارای یک پلت فرم یا چند پلت فرم باشد . بررسی و پرداختن به دلایلی که در پس تصمیمات شما وجود دارد بهترین فرصت را برای موفقیت فراهم می کند . هنگامی که یک پروژه را شروع می کنید سوال های زیر را از خود بپرسید :

آیا هدف برنامه کسب سرمایه برای شرکت از طریق فروش موبایل است ؟  آیا قرار است همانند مجموعه های اولیه ، میانی یا نهایی برنامه ها ارایه شود ؟ آیا افزایش شناخت مردم از برند شرکت باعث ایجاد ترافیک در وب سایت یا دفتر شرکت می شود .؟آیا این برنامه برای ارایه خدمات مشتریان بر مبنای کاربران موجود یا برای خدمات یا محصولات سازمان شما طراحی می شود ؟ پاسخ شما به این پرسش ها مبنایی را برای طراحی برنامه تعیین می کند که هر یک دارای مجموعه ای از مشخصات ، عملکردها و نیازهای ویژه اند که باید مورد بررسی قرار گیرند . متقابلا مدیریت اهداف اولیه برنامه به تعیین رابط کاربری و نیازهای طرح می پردازد . رابط کاربری برنامه تبلیغات با رابط کاربری گوشی های هوشمند تفاوت دارد .

برنامه هایی که بای یک وضعیت قدیمی طراحی شده اند با برنامه هایی که مستقیما برای فروش محصولات یا خدمات طراحی شده اند تفاوت دارند .

 

بررسی و پرداختن به دلایلی که در پس تصمیمات شما وجود دارد بهترین فرصت را برای موفقیت فراهم می کند .

 

 

عامل اصلی برای تعیین و کارآمد کردن ویژگی ها و آرایه های برنامه ، شناخت علت ساخت برنامه است .شناخت موقعیت و رقابت مهم است بنابراین یک تحلیل و بررسی کامل رقابتی بروی سایر برنامه ها انجام دهید . به بررسی عملکرد آنها بپردازید ، از اشتباهات آنها درس بگیرید و نقاط ضعف برنامه ی خود را تقویت کنید . مجبور به ابداع مجدد برنامه نیستید – اگر آنها در حال انجام برنامه ای هستند که کارایی دارد شما نیز می توانید همان را انجام دهید .

در این مرحله از پروسه سه نتیجه مهم وجود دارد . به منظور از کسب اطمینان از به کار گیری اصول مناسب مطمئن شوید که هر یک به طور کامل شناسایی شده اند .

نتیجه اول : اهداف اصلی

بهترین الگوی تجاری را تعیین کنید . گزارش دقیقی از اهداف  برنامه را بنویسید . تعاریف موفقیت را واضح  بنویسید . مطمئن شوید که اهداف آنقدر گسترده و منتوع نیستند که دو یا چند هدف مغایر با یکدیگر باشند .

نتیجه دوم :مسئله و راه حل از دیدگاه مخاطبان

گزارشی از مسائل یا نیازهایی که برنامه می تواند برای مخاطبانش برآورده کند تهیه کنید . مفهوم مسئله / نیاز و راه حل را به خوبی تعریف کنید تا بتوانید راهنمایی ارزشمندی را برای تیم توسعه در مراحل بعدی انجام دهید .

نتیجه سوم : تعریف مخاطب

تلاش اصلی تان  را بروی توسعه مشتری قرار دهید . افرادی که برنامه شما را دانلود می کنند یا می خرند را تعریف کنید مشتریان تان را بر اساس تحقیق واقعی و بازخورد حقیقی مشتریان تعیین نمایید .

 

 

 

مرحله دوم – طراحی

پس از ایجاد اصول استراتژیک برنامه می توانید به طراحی آن بپردازید . در این مرحله تمرکز بروی تجربه کاربری – به عبارتی رابط ، کارکرد و عملکردعملکرد برنامه ای که کاربران از آن استفاده می کنند مهم ترین نکته است بخاطر داشتن ابزاری که از آن استفاده می کنند  بخشی از این فرآیند است : هنگامی که به طراحی یک برنامه می پردازید ، قصد دارید آن را برای گوشی هایی با صفحه نمایش کوچک طراحی کنید یا برای صفحه تبلت ؟

تعیین تعداد صفحاتی که برنامه شما بروی آن نصب می شود یک نکته ارزشمند در طراحی است . ممکن است مجبور به طراحی رابط های مختلف برای صفحاتی با اندازه متفاوت باشید یا قابلیت دسترسی برنامه خود را برای یک اندازه مشخص محدود کنید . هدف کلی خود را به یاد داشته باشید : “حیرت انگیز” کلمه ای است که انتظار دارید کاربران برایتوصیف برنامه شما به کار ببرند . تحقیقات انجام شده بروی مشتریان در بازار اطلاعاتی را درخصوص توسعه مهم ترین ویژگی ها ارائه کرده است .

در این مرحله این سه سوال مهم را بپرسید و پاسخ دهید :

 • کاربران شما به چه نوع تجربه ای – خرید ، جمع آوری اطلاعات ، آموزش و سرگرمی یا تلفیقی از این موارد – نیاز دارند ؟.
 • عوامل اصلی و کاربردی برنامه شما چه مواردی هستند ؟
 • چگونه عملکرد کیفی برنامه خود را تعریف می کنید ؟

هنگامی که چهار چوب یک برنامه تعیین شود ایده بهتری درباره بودجه و منابع  مورد نیاز برای خواهید داشت این حالت ، مسئله متخصص داخلی و مشاور خارجی را مطرح می کند .

آیا توسعه برنامه به صورت سازمانی دارای مزیت های واقعی است با در صورت همکاری با یک شرکت خارجی توسعه دهنده موبایل می توانید محصول بهتری عرضه کنید ؟ اگه بوسیله تبلت خود یا با کمک شخص ثالث به  طراحی برنامه موبایل می پردازید پیروی از بهترین عملکرد ها در مرحله طراحی بسیار مهم است . برخی از بهترین عملکرد های شناخته شده عبارتند از :

عجله نکنید : شروع کد گذاری در ابتدای کار امری طبیعی است . مطمئن شوید که مراحل طراحی که بعدا باعث صرفه جویی در وقت و کار می شود را حذف نمی کنید .

زمان بیشتری را صرف ثبت تحلیل و بررسی نیازها ، استخراج مضامین ، طراحی رابط کاربری و غیره کنید طراحی و ساختار کلی فناوری اطلاعات را به یاد بیاورید .لازم است که برخی از برنامه های موبایل با ساختار سازمان شما مطابقت داشته باشد . نادیده گرفتن نقاط قوت و محدودیت های سیستم فعلی می تواند به طراحی برنامه ای با مجموعه ای از مسائل و مشکلات عملکردی بینجامد .

به بررسی ، یادگیری و همسازی با سایر برنامه ها بپردازید . نگذارید نقصتان شما را از مطالعه آنچه را که قبلا یاد گرفته اید بازدارد . از طرح های موجود درس بگیرید و برنامه خود را بر اساس یادگیری هایتان بسازید .

 

تعیین تعداد صفحاتی که برنامه شما بر روی آن نصب میشود یک نکته ارزشمند است.

 

 

هزینه ها را کم کنید : باید هرچیزی که در برنامه موبایل به تجربه مثبت کاربرکمک نکندیا هیچ تاثیر عملکردی مهمی داشته باشد حذف شود  .

از توسعه دهنده غافل نشوید مطمئن شوید که تیم توسعه تا جایی که ممکن است در پروسه فعالیت دارند .آنها می توانند از ابتدا تا انتهای پروژه با ارائه اطلاعاتی ارزشمند برخی از مسائل و ارائه دهنده محصول  وکاربر را حذف کنند . در مرحله تکمیل طرح باید مجموعه ای از طرح های مربوط به صفحه نمایش ، عملکرد های کنترلی و مشخصات اجرایی را داشته باشید که برای عرضه برنامه به تیم توسعه رائه شود .

 

 

مرحله سوم – توسعه

هنگامی که مرحله توسعه را شروع می کنید باید دو تصمیم مهم بگیرید : اول ، برنامه را برای یک پلت فرم خاص یا برای چند پلت فرم طراحی می کنید ؟دوم ، از کدام مجموعه از ابزارها برای توسعه برنامه موبایل استفاده می کنید ؟هر یک از این انتخاب ها مزایا و چالش هایی را برای تیم توسعه و پشتیبانی محصول ایجاد می کنند . تصمیم گیری در خصوص استفاده از محیط توسعه بزرگترین تاثیر را بروی کاربران شما دارد .

ارائه دهنده گان برنامه باید به دقت تصمیمات شان را بررسی کنند. توسعه یک پلت فرم ویژه حداکثر استفاده را از مشخصات و عملکرد های بومی و منحصر به فرد هر پلت فرم می برد . برنامه های بومی در مقایسه با برنامه هایی که با استفاده از HTML  ارائه می شوند سرعت بالاتری دارند به عنوان مثال فیسبوک  برنامه IOS خود را از HTML5 یک برنامه بومی (با استفاده از XCODEساخته شده است تغییر داد و شما شاهد افزایش سرعت ، باز شدن سریعتر برنامه آپلود سریعتر انیمیشن ها و مرور شدن آنی است . بعلاوه این برنامه ها می توانند حداکثر استفاده را از بازاریابی و توضیع قابلیت های مختلف برنامه ی دارای پلت فرم خاص ببرند . اما اگر آن مزایا را در مقابل هزینه اقدامات توسعه مجزا برای هر پلت فرم در نظر بگیرید و از مرتبط بودن برنامه با یکی از آنها می بینید که باعث روبرگرداندن مالکین در سایر پلت فرم ها می شود .

HTML5 می تواند حق انتخابی را برای طراحی برنامه ی دادای چند پلت فرم فراهم کند . برنامه های وب محور که در HTML5 توسعه یافته اند برای ارائه دهندگان امکان کنترل بیشتر بروی نحوی ارائه برنامه در سیستم های اجرایی و اندازه های مختلف صفحه نمایش را فراهم می کنند . مزیت بزرگتر آن این است که بروز رسانی برنامه می تواند به سرور ارائه دهنده برنامه مرتبط شود و به جای آنکه درخواست بروز رسانی با دسترسی کاربر به برنامه اعلام شود (شبیه به آماده سازی برنامه ی وب ) و ما مجبور به بررسی برنامه باشیم ، برنامه هایی با پلت فرم خاص طراحی کنیم که فرآیند عرضه و بروز رسانی محصول را درخواست کنند . حتی سازندگان HTML5 اعتراف می کنند که این برنامه هنوز در حال پیشرفت است . ممکن است کاربران به ایده برنامه برمبنای HTML5 کاملا علاقه مند باشند اما ایده یک برنامه کاملا کاربردی موبایل که بیشتر عرضه می شوند را دوست دارند . الان زمان آن است که اصول توسعهچند پلت فرم که به ایجاد برنامه های بومی و دارای یک پلت فرم کمک می کند (مانند APP celerator &azure  ) از لحاظ زمان ، هزینه و کارایی به نفع شما کار کنند . شرکت تحقیقاتی گارتنر پیش بینی کرده تا سال  2016 نیمی از برنامه های موبایل تلفیقی از بزنامه های بومی و HTML5 خواهند بود . علاوه بر این مسائل تصمیمات دیگری برای توسعه برنامه گرفته می شوند که بروی مراحل 4 و 5 پروسه تاثیر مهمی می گذارد کاربران برنامه های موبایل عملکرد ضعیف برنامه را بروی گوشی هایشان تحمل نمی کنند . طراحان باید تجربه کاربرران را به عنوان یک عامل مهم به یاد داشته باشند و به گونه ای به طراحی کد بپردازند که امکان بررسی عملکرد برنامه را از طریق کاربرد و آماده سازی آن فراهم کند .

این موضوع در هنگام تثبیت برنامه –مرحله ای که بعدا به آن می پردازیم بسیار مهم است اگر برنامه ای را برای یک شرکت خاص طراحی می کنید و می خواهید آن را منحصر به سازمان کنید فروشگاه شخصی ( مانند شرکت اپل ) را مورد بررسی قرار دهید تا به کاربران خوداجازه طراحی و عرضه برنامه های سازمانی را به کارمندانش می دهد .

 

همه قسمتهای برنامه از سطح دستگاه تا خدمات سمت سرور که از یرنامه شما پشتیبانی میکنند و نحوه اجرا و پشتیبانی تیم توسعه را مورد بررسی قرار دهید. 

 

.برنامه های مورد بحث چه دارای پلت فرم خاص باشند مانند اندروید یا IOS : چه دارای چند پلت فرم باشند مانند APPcelerator خدمات موبایل ویندوز azure یا HTML5 چه خدمات سمت سرور باشند مانند Parse  یا stackmob ، مجموعه برنامه بروی مجموعه مشخصات و توسعه پروسه تاثیر می گذارد . همه قسمت های برنامه از سطح دستگاه تا خدمات سمت سرور که برنامه شما را پشتیبانی می کنند و همچنین نحوه اجرا و پشتیبانی تیم توسعه را مورد بررسی قرار دهید .

مرحله چهارم – بازاریابی

حدود دو میلیون برنامه موبایل در بازار وجود دارد . به این ترتیب چگونه می خواهید برنامه تان را در بازار به یک برنامه محبوب تبدیل کنید . یکی از بزرگترین فاکتورها در بازاریابی موفق برنامه ، مطمئن شدن از آگهی کاربران در خصوص موجود بودن آن ، پسندیدن و به اشتراک گذاری با دوستان است .

در این قسمت مراحلی برای نحوه مشهور کردن برنامه شما وجود دارد :

کلمات بیلبورد :مطمئن شوید که نام برنامه ، کلماتی کلید و توصیفات آن تا حد ممکن جذاب هستند . هر چه بازاری که برنامه شما در آن عرضه می شود بزرگتر باشد این مرحله اهمیت بیشتری می یابد .

کارهای اجتماعی : مطمئن شوید که برنامه شما در همه شبکه های اجتماعی با همان اسم دارای حساب کاربری است . مطالب را به طور مرتب بروز رسانی کنید ، به کاربران خود پاسخ دهید و توجه آنها را جلب کنید همچنین با تواضع و فروتنی به مسائل مربوط به خدمات مشتریان بپردازید .

کمک از طریق وبلاگ :منتقدین برای ارائه دهندگان یا برنامه های جدید دارای اهمیت هستند . آنها را مشغول کنید و نهایت تلاش خود را به کار بگیرید تا مطمئن شوید از برنامه شما تجربه مثبتی دارند و برای به پاسخ دادن به هر چیزی که در شبکه های اجتماعی می نویسند آماده باشید .

کمک از طریق ایمیل : کاربران را درگیر کنید و از طریق ارسال ایمیل های هدفمند آنها را در خصوص اخبار ،تبلیغات و فروش به روز نگه دارید . ایمیل هایی را ارسال کنید  که دارای دکمه رسانه اجتماعی برای به اشتراک گذاری مطالب اند و به مجموعه ای از مطالب در وبلاگ شرکت می انجامند .

 

یکی از بزرگترین فاکتورها در بازاریابی موفق برنامه ، مطمئن شدن از آگهی کاربران در خصوص موجود بودن آن ، پسندیدن و به اشتراک گذاری با دوستان است .

 

 

سایر فهرست ها : فروشگاه های برنامه تنها مکان موجود برای پیدا کردن مخاطب نمی باشند . به بررسی فهرست هایی که برای مشتریان شما مهم اند بپردازید و مطمئن شوید برنامه شما به شکل مثبت برای آنها ارائه می شود .

منابع بیشتر : قوانین در ارتباط با بهترین امور برای بازاریابی برنامه به طور متناوب تغییر می کنند . به بررسی منابع اینترنتی مربوط به قوانین مشارکت و  داستان های به مربوط به موفقیت متخصصانی بپردازید که می دانند مردم امسال ، این ماه و این هفته  چکار می کنند . و توصیه های بازاریابی سال گذشته برای موفقیت امروز برنامه تکیه نکنید .

 

 

 

 

 

مرحله پنجم – حفظ و مدیریت – تثبیت برنامه

مشتریان تان را سرگرم کنید و با ارائه یک تجربه بی نظیر که برنامه شما را تثبیت می کند آنها را بازگردانید به این ترتیب در آینده کاربران به خرید های درون برنامه ای و دانلود برنامه های بیشتر خواهند پرداخت .

پرسش هایی که مشتریان پیش از خرید یک محصول می پرسند عبارتند از :

 • عملکرد : برنامه چه کاری انجام می دهد ؟ مشریان به کارکرد برنامه شما که آن را از سایر برنامه ها متمایز می کند علاقه مندند به ویژه آنکه بدانند چگونه برنامه شما براساس روش های جدید به ارائه امور می پردازد ؟
 • امنیت :کاربران میخواهند به عنوان بخشی از برنامه اطلاعاتی را در مورد نحوه جمع آوری ، پردازش و ذخیره داده ها و نحوه ارتباط برنامه شما با سایر برنامه ها و خدمات بدست بیاورند
 • سرعت : سرعت برنامه چقدر است ؟ برنامه ای که سرعت پایینی داشته باشد برنامه خوبی نخواهد داشت .
 • ثبات : آیا برنامه شکست می خورد ؟ ایا اطلاعات خود را از دست می دهند ؟ آیا تجربیات موجود منطقی اند ؟

 

برای شناسایی مشکلات کاربردی برنامه منتظر انتقادات و استقبال پایین کاربران نباشید.

 

با استفاده از روش های زیر برنامه خود را تثبیت کنید :

پیدا کردن و رفع مسائل : مطمئن شوید طراحان به طور متناوب کارایی برنامه را بررسی و قبل از بوجود آمدن مسایل و تبدیل به عنوان یک معضل آنها را شناسایی می کنند . برای شناخت مشکلات کاربردی برنامه خود منتظر انتقادات و استقبال پایین کاربران نباشید .

با کاربران ارتباط داشته باشید :اجازه دهید کاربران شما از اقدامات ، علت آنها و مهم تر از همه علت اقدامات شما برای بهبود تجربیات آنها اطلاع داشته باشند .

به برنامه خود اهمیت بدهید : برای جذب مشتری یک فرصت دارید اما از این به بعد همه ارتباطات بین کاربران و برنامه شما فرصتی برای از دست دادن آنهاست . حس درستی از بدگمانی را درباره عملکرد برنامه داشته باشید و مطمئن شوید که کاربران همیشه از برنامه استفاده می کنند و برنامه مطابق با قیمت اش به فروش می رسد .

نتیجه گیری :برنامه های موبایل در حال تغییر روش ارتباط ما و نحوه ارتباط ما با فناوری اند و بازار برنامه به سرعت در حال رشد است و اکنون زمان هیجان انگیزی برای آن است که طراح برنامه باشیم . با بکارگیری این پنج اصل در پروسه توسعه ازموفقیت برنامه و موفقیت خود مطمئن می شوید .

درباره نرم افزار newrelic

نرم افزار new relic  یک نرم افزار تحلیل گر است که به بررسی میلیارد ها شاخص درباره میلیون ها برنامه می پردازد . راه حل جامع ما که بر مبنایبرنامهSaaS قرار دارد یک رابط قدرتمند برای  وب و برنامه های بومی موبایل است و عملکرد داده های بررسی شده را برای فناوری منتخب در محیط تثبیت می کند . پنجاه هزار مشتری داریم که هر روزه از پاسخ های ما برای بهینه سازی بیش از 118 میلیارد شاخص برای دو میلیارد برنامه استفاده می کنند .

view our site

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده :